PARTNERZY FUNDACJI
Znaczna część projektów Fundacji opiera się na długofalowej współpracy z wybranymi Partnerami – fundacjami lub organizacjami, których cele i wartości są zbieżne z naszymi. W relacjach z nimi cenimy sobie ich bogate doświadczenie, szeroką merytoryczną wiedzę oraz dążenie do wdrażania zmian systemowych. Równocześnie, przy wyborze Partnerów stawiamy na obustronne zaufanie i otwartość, profesjonalizm i transparentność.
WSPÓŁPRACUJEMY Z
The Nature Conservancy of Canada (NCC) to wiodąca kanadyjska organizacja charytatywna, zajmująca się ochroną przyrody. Od 1962 roku NCC – współpracując z osobami indywidualnymi, korporacjami, fundacjami oraz rdzennymi społecznościami Kanady – objęła ochroną 15 milionów hektarów najcenniejszych przyrodniczo terenów tego kraju. Od 2022 roku wspieramy NCC w wykupie i ochronie dziewiczych terenów w prowincji Ontario.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od ponad 30 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym, oferując wsparcie psychologiczne, psychiatryczne i edukacyjne dla dzieci oraz ich opiekunów, szkolenia dla specjalistów, a także projektując rozwiązania systemowe w obszarze ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Nasza współpraca trwa od 2016 roku, obecnie wspieramy finansowo funkcjonowanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz działalność Centrów Pomocy Dzieciom: w Warszawie i Gdańsku, oferujących kompleksowe wsparcie dla dzieci z doświadczeniem przemocy.
Współpracę z Fundacją Dla Wolności rozpoczęliśmy w 2019 roku projektem „Przystanek Świetlica”, zapewniającym pomoc edukacyjną i rozwojową dzieciom uchodźczym w Ośrodkach dla Cudzoziemców w Warszawie i okolicach. Fundacja od 2004 roku działa na rzecz integracji i poprawy sytuacji uchodźców, migrantów oraz innych grup zagrożonych wykluczeniem.
Współpracę ze Stowarzyszeniem dla Dzieci i Młodzieży SZANSA rozpoczęliśmy w 2021 r., współfinansując działalność Centrum Pomocy Dzieciom w Głogowie, prowadzonego przez tę organizację. Misją Stowarzyszenia jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci i młodzieży oraz pomaganie dzieciom krzywdzonym i ich rodzinom.
W 2021 roku podjęliśmy współpracę z Fundacją Ocean Marzeń, która poprzez naukę żeglarstwa przygotowuje dzieci i młodzież z pieczy zastępczej do dorosłego życia. W ramach pierwszego wspólnego projektu sfinansowaliśmy dwa obozy żeglarskie na Mazurach dla wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych z różnych rejonów Polski.
Od 2021 r. współpracujemy z Fundacją Atalaya, która wspiera młodzież opuszczającą pieczę zastępczą. Współfinansujemy projekt „Lighthouse – program mieszkań wspomaganych” skierowany do 10 usamodzielniających się wychowanków warszawskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.
Współpracę ze Stowarzyszeniem „Dla Ziemi” rozpoczęliśmy w 2019 roku projektem „OBCY? Zbliżenia”. Projekt ma na celu wsparcie edukacyjne, rozwojowe i psychologiczne dla dzieci przebywających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Jest to kolejna organizacja, z którą współpracujemy przy projektach na rzecz dzieci i rodzin uchodźczych.
Od 2022 roku wspieramy Stowarzyszenie Tilia z Torunia, którego misją jest propagowanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. W ramach nawiązanej współpracy finansujemy projekt edukacyjny „Stop zmianom klimatu!”, skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich województwa kujawsko-pomorskiego.
Od 2022 r. współpracujemy z Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej, współfinansując realizację Konkursu „Zielone miejsce” w ramach którego zakładane są tereny zielone przy szkołach, przedszkolach i uniwersytetach III wieku. WCEE działa na rzecz wzmocnienia świadomości ekologicznej oraz postępowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
W 2024 roku rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją Ekologiczną Zielona Akcja, która od ponad 30 lat prowadzi działania na rzecz rozwoju społecznego w zgodzie z naturą, wspierając oddolne inicjatywy w obszarze ochrony bioróżnorodności i klimatu oraz zwiększając świadomość ekologiczną poprzez edukację. W ramach działań finansowanych przez FDJ na Dolnym Śląsku powstaną zielono-niebieskie inicjatywy przy szkołach.
Zameczek w Rudołtowicach jest organizacją pożytku publicznego o charakterze “non profit” dla dzieci w wieku od 3 do 25 lat z upośledzeniem umysłowym oraz niepełnosprawnością ruchową. Opiekują się Dziećmi w systemie dziennym oraz całodobowym. Zapewniają podopiecznym edukację, leczenie i rehabilitację, opiekę i pielęgnację, żywienie i zakwaterowanie oraz transport dla dzieci wymagających dziennego i całodobowego pobytu. W 2023 roku z naszych środków zostały przeprowadzone prace remontowe w budynkach Centrum.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce zapewnia opuszczonym i osieroconym dzieciom troskliwą opiekę w SOS Wioskach Dziecięcych, Młodzieżowych Wspólnotach Mieszkaniowych i innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Równolegle do opieki zastępczej, rozwija także działania profilaktyczne, w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki rodzicielskiej i zapewnienie rodzinom kompleksowego wsparcia. Nasza współpraca trwa od 2016 roku, obecnie obejmuje dofinansowanie wakacji dla podopiecznych SOS, studiów oraz remontów mieszkań usamodzielniających się wychowanków, a także działań Programu Umacniania Rodziny w Koszalinie oraz w Biłgoraju.
Karkonoski Park Narodowy powstał w 1959 roku w celu zachowania bioróżnorodności biologicznej oraz ochrony przyrody – roślin i zwierząt, na terenie najwyższego pasma Sudetów – Karkonoszy. Jednym z działań Parku jest prowadzenie edukacji ekologicznej. Od 2023 finansujemy warsztaty przyrodnicze dla uczniów szkół podstawowych z okolicznych powiatów.
Od 2022 roku wspieramy Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja – jedną z najstarszych polskich organizacji społecznych zajmujących się ochroną przyrody i prawami zwierząt. W ramach nawiązanej współpracy współfinansujemy projekt „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody”, obejmujący ekologiczne warsztaty edukacyjne dla dzieci połączone z zakładaniem terenów zielonych.
Od 2023 roku współpracujemy z Dolnośląską Fundacją na rzecz Pieczy Zastępczej „Przystanek Rodzina”, finansując wypoczynek dzieci i młodzieży – podopiecznych fundacji. Organizacja kieruje swoje działania przede wszystkim do rodzin zastępczych oraz przebywających w nich dzieci, udzielając im różnorodnego wsparcia.
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) działa na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wspiera ich rodziny. Od 2022 roku w placówkach edukacyjnych prowadzonych przez PSONI powstają projektowane i finansowane przez Fundację integracyjne place zabaw i siłownie plenerowe.
Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Jastrzębiu Zdroju, oferujący diagnozę i leczenie młodych pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu, to placówka, w której w latach 2021-2022 powstały zaprojektowane i sfinansowane przez Fundację: integracyjny plac zabaw oraz wielofunkcyjne boisko sportowe.