Codzienne życie rodzin osób z niepełnosprawnościami wiąże się z wieloma wyzwaniami – brak sił, czasu i równomiernej uwagi dla wszystkich członków rodziny. Zrównoważone życie, integracja i socjalizacja rodziny, to podstawa właściwej rehabilitacji osoby niepełnosprawnej, rozwoju zdrowego rodzeństwa oraz dobrego życia rodziców. Odpowiedzią na powyższe trudności mogą być turnusy wytchnieniowe, rodzaj wczasów terapeutycznych dla rodzin. Dlatego też FDJ współfinansuje tygodniowy wyjazd dla podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego (OREW) przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Pszczynie, z siedzibą w Piasku (województwo śląskie). W „wyjeździe wytchnieniowym” weźmie udział 24 uczniów OREW, z których 15 to dzieci i młodzież z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, 9 – z umiarkowaną lub znaczną, ze sprzężonymi niepełnosprawnościami: autyzm, kalectwa narządu ruchu; 12 uczestników jest przewożonych na wózkach i wymaga pełnej obsługi (karmienie, ubieranie odzieży, zmiana pampersa, zmiana pozycji). Spośród nich tylko 1 osoba samodzielnie porusza się na wózku inwalidzkim, pozostałe wymagają pozycji leżącej lub prowadzenia wózka. Towarzyszyć im będzie 24 rodziców i 6 rodzeństwa oraz 13 osób kadry PSONI.
„Turnus wytchnieniowy” odbędzie się w Krynicy Zdrój, w terminie 15-22.06.2024 roku. Program wyjazdu obejmuje 6 godzin zajęć/aktywności dziennie dla podopiecznych OREW, organizowanych przez 12 osób kadry PSONI, w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach hotelu, na terenie zielonym hotelu i basenie, z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i odpowiedniego sprzętu. W tym czasie dla rodziców i zdrowego rodzeństwa zaplanowano wycieczki do Muzeum Nikifora, Muzeum Zabawek i na Górę Parkową (wyjazd kolejką linowo – terenową), a także zajęcia zumby, aqua aerobiku i aqua zumby oraz wyjścia na szlaki górskie i wycieczki rowerowe. Grupie rodziców i rodzeństwa opiekę zapewni 1 osoba – koordynator z uprawnieniami przewodnika. Rodzice wezmą też udział w warsztatach psychoedukacyjnych i treningu relaksacyjnym, które poprowadzi psycholog z kadry PSONI. Wszyscy uczestnicy wyjazdu i kadra wezmą udział w integracyjnym ognisku, wspólnych zajęciach z sensoplastyki, integracyjnych zawodach/zabawach/konkurencjach dla rodzin, zabawie tanecznej i wspólnych zajęciach na basenie.
„Wyjazd wytchnieniowy” pozwoli rodzinom dzieci z niepełnosprawnościami na odpoczynek od codziennych obowiązków, a także wzmocnieni więzi rodzinne i umożliwi integrację rodzin i kadry na co dzień pracującej z dziećmi.
Koszt projektu wynosi 113 725 złotych.