17 lipca 2024

16 lipca uroczyście otworzyliśmy 12 już, zaprojektowany i wybudowany przez naszą Fundację, integracyjny plac zabaw, tym razem przy Zespole Placówek prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Wolbromiu (woj. małopolskie).

Ośrodek ten dedykowany jest osobom z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową oraz współistniejącymi schorzeniami. Dziennie uczęszcza tam ponad około 250 podopiecznych, z czego co najmniej 10% to osoby na wózkach, a 70% podopiecznych to osoby o znacznym stopniu upośledzenia. W ramach struktur PSONI działa w Wolbromiu: Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Ośrodek Wczesnej Interwencji, Warsztaty Terapii zajęciowej, Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Opiekuńczy, Dzienne Centrum Aktywności, Zespół Rehabilitacyjno-Terapeutyczny oraz projekt „Rehabilitacja 25 Plus”.

Plac zabaw powstał na terenie o powierzchni 681 m2 i doskonale wpisuje się w otaczający Ośrodek kompleks leśny, przylegający do placówek prowadzonych przez PSONI. W związku ze specjalnymi potrzebami beneficjentów plac zabaw wyposażono w zestaw zabawowy integracyjny z huśtawką wahadłową dla wózków inwalidzkich, zestaw wahadłowych huśtawek integracyjnych, karuzelę integracyjną również dla wózków inwalidzkich, huśtawki wahadłowe dla niepełnosprawnych oraz zestaw urządzeń rehabilitacyjnych fitness do ćwiczeń fizycznych i terapii.

W uroczystym otwarciu obiektu udział wzięli:Ewa Rosiek – Dyrektor OREW w Wolbromiu, Sekretarz Zarządu Koła PSONI w Wolbromiu; Ewa Kałwa – Wiceprzewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Wolbromiu; Gabriela Sorodnik – Skarbnik Zarządu Koła PSONI w Wolbromiu; Zbysław Owczarski – Sekretarz Zarządu Głównego PSONI w Warszawie, Członek Zarządu Koła PSONI w Wolbromiu; Marek Kałwa– Inspektor Nadzoru Budowlanego; Sebastian Sierka – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej; Ewa Haberka – Kierownik Zespołu Rehabilitacyjno-Terapeutycznego w Lgocie Wolbromskiej; Radosław Kuś – Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom; Dominika Bugaj – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom; Marta Piwowar – Kierownik Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kluczach; Katarzyna Gieszczyk – Kierownik Dziennego Centrum Aktywności w Kluczach oraz Kierownik Projektów Infrastrukturalnych w Fundacji Drzewo i Jutro – Jacek Grajewski i współwłaściciel firmy wykonawczej Civil Construction – Maciej Jaworski, a także pracownicy i podopieczni PSONI.

Otwarciu Placu Zabaw w Wolbromiu, po przecięciu wstęgi przez Maję – podopieczną wolbromskiej placówki – towarzyszyła zabawa dzieci, młodzieży, ich rodzeństwa i rodziców, którym urządzenia od pierwszych chwil bardzo się spodobały. 😊

Małym i dużym podopiecznym PSONI, dla których zbudowaliśmy ten plac zabaw, życzymy wiele radości i beztroskiej zabawy!

Całkowity koszt projektu i budowy placu zabaw wyniósł 511 431,02 zł.

Więcej o tym projekcie przeczytasz tutaj.

Fotorelacja z wydarzenia.