29 sierpnia 2024

Współpraca z Ośrodkiem Działań Ekologicznych (ODE) „Źródła” trwa nieprzerwanie od 2019 roku; w czasie tych pięciu lat sfinansowaliśmy 5 edycji projektów edukacji ekologicznej. Kontynuujemy tę współpracę w najbliższych latach: w ramach trzyletniego projektu „EkoRok ze Źródłami” – od 1.09.2024 do 30.06.2027 roku – sfinansujemy różnorodne formy edukacji ekologicznej, skierowane do dzieci, młodzieży oraz rodzin z Łodzi i okolic.

W każdym roku projektu Stowarzyszenie przeprowadzi cykl 6 warsztatów terenowych (3-5 godzin każdy) dla 300 uczniów z 15 klas szkół podstawowych oraz ich nauczycieli i wychowawców, które pozwolą uczestnikom na regularny kontakt z dziką przyrodą. Edukatorzy ODE zrealizują również 200 dziewięćdziesięciominutowych zajęć stacjonarnych dla 3600 uczniów szkół podstawowych i średnich. Nauczyciele będą wybierać tematy warsztatów dla swoich klas spośród kilkudziesięciu propozycji dopasowanych do pór roku. Dodatkowo – w łódzkich parkach i lasach – zostanie przeprowadzonych 6 ekologiczno-przyrodniczych warsztatów rodzinnych, w których rocznie weźmie udział około 180 osób. Trzygodzinne spacery będą okazją dla uczestników – głównie rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – nie tylko do  bliskiego kontaktu z przyrodą, ale również do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

W ramach projektu będziemy współfinansować także działania związane z obchodami „Dnia Pustej Klasy” – swoistego święta edukacji w naturze, którego  celem jest zachęcenie nauczycieli, by tego dnia choć jedną lekcję spędzili ze swoimi uczniami poza budynkiem szkoły. Obchody „Dnia Pustej Klasy” Stowarzyszenie koordynuje w Polsce już od 2016 roku.

Mamy nadzieję, że trzyletnia formuła współpracy z FDJ pomoże Ośrodkowi Działań Ekologicznych „Źródła” rozwinąć ofertę edukacyjną i objąć nią jak największą liczbę odbiorców, poszerzając ich wiedzę przyrodniczą, wzmacniając postawy proekologiczne oraz budując głęboką i opartą na szacunku więź z naturą.

Na realizację projektu w latach 2024–2027 przeznaczyliśmy 480 000 złotych (w I roku trwania projektu – 150 000 złotych).

Więcej o nim można przeczytać tutaj.