13 sierpnia 2024

W dniach 15 – 22 czerwca 2024 roku podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno-  Wychowawczego (OREW) przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Pszczynie, z siedzibą w Piasku (województwo śląskie) wraz z rodzicami i rodzeństwem uczestniczyli w projekcie: „Rodzinny wyjazd wytchnieniowy” do Krynicy Zdroju, współfinansowanym przez Fundację Drzewo i Jutro.

W wyjeździe wzięło udział 24 uczniów OREW, z których 15 to dzieci i młodzież z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, 9 – z umiarkowaną lub znaczną i ze sprzężonymi niepełnosprawnościami (autyzm, kalectwa narządu ruchu); 12 uczestników przewożonych na wózkach i wymagających pełnej obsługi (karmienie, ubieranie odzieży). Spośród nich tylko 1 osoba samodzielnie porusza się na wózku inwalidzkim, pozostałe wymagają pozycji leżącej lub prowadzenia wózka. Towarzyszyło im 24 rodziców i 6 rodzeństwa oraz 13 osób kadry PSONI.  

Bogaty i zróżnicowany program wyjazdu obejmował 6 godzin zajęć/aktywności dziennie dla podopiecznych OREW, organizowanych przez 12 osób kadry PSONI, w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach hotelu, na terenie zielonym hotelu i w basenie, z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i odpowiedniego sprzętu. W tym czasie rodzice i zdrowe rodzeństwo korzystali z atrakcji i uroków okolicy, zwiedzając Muzeum Nikifora, Muzeum Zabawek i Górę Parkową (wyjazd kolejką linowo – terenową), uczestnicząc w wycieczkach pieszych na szlakach górskich i w wycieczkach rowerowych. Dla rodziców zorganizowano także: warsztaty psychoedukacyjne i trening relaksacyjny; zajęcia arteterapeutyczne i sensoplastyki, prowadzone przez psychologa kadry PSONI oraz zajęcia zumby, aqua aerobiku i aqua zumby. Wszyscy uczestnicy wyjazdu i kadra PSONI uczestniczyli w integracyjnym ognisku, zabawach integracyjnych, zawodach i konkurencjach dla rodzin, zabawie tanecznej i wspólnych zajęciach na basenie.

Tygodniowy „turnus wytchnieniowy” był wyjątkową okazją dla rodziców i zdrowego rodzeństwa podopiecznych PSONI do poznania się bliżej i spędzenia czasu w towarzystwie osób rozumiejących ich sytuację; umożliwił także rodzicom wymianę doświadczeń i wiedzy. Pobyt w Krynicy Zdrój pozwolił też zacieśnić więzi między rodzicami, dziećmi z niepełnosprawnościami i ich rodzeństwem; umożliwił integrację rodziców i kadry oraz pozwolił na budowanie sieci wzajemnego wsparcia rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Efektem wyjazdu jest poprawa kondycji psychofizycznej wszystkich uczestników – rodziców, zdrowego rodzeństwa i osób niepełnosprawnych; wzmocnienie/ poprawa relacji wewnątrzrodzinnych pomiędzy rodzicem a zdrowym dzieckiem oraz zwiększenie udziału rodzin dzieci niepełnosprawnych w życiu społecznym.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili wypoczęci i z uśmiechem na twarzach 😊

Koszt projektu wyniósł 113 725 złotych.

Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.

Scroll to Top