02 października 2024

Od 2016 roku nieprzerwanie wspieramy działania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS), współfinansując m.in. Centra Pomocy Dzieciom (CPD) w Warszawie (od 2016 roku) i w Gdańsku (od 2019 roku); do grona placówek wspieranych przez Fundację Drzewo i Jutro dołączyły w tym roku CPD w Starogardzie Gdańskim i Poradnia dla Rodziców „Latarnia Morska” w Warszawie. Wszystkie te placówki oferują bezpłatną pomoc i specjalistyczne wsparcie dzieciom z doświadczeniem przemocy (lub zagrożonym takim doświadczeniem) i ich rodzicom/opiekunom.

Wychodząc naprzeciw potrzebie stałego podnoszenia kompetencji Zespołu klinicznego FDDS oraz standardów pracy z klientem Fundacja Drzewo i Jutro w okresie 1.10.2024 – 30.09.2025 r. współfinansuje projekt „Praca z dziećmi przejawiającymi problematyczne zachowania seksualne”, przygotowujący specjalistów (psychologów, pedagogów, psychoterapeutów) FDDS do podjęcia pracy terapeutycznej z dziećmi i nastolatkami, przejawiającymi problematyczne zachowania seksualne, nieuwzględniające stawianych granic fizycznych, emocjonalnych i werbalnych. W ramach projektu w październiku 2024 roku FDDS zorganizuje 3-dniowe szkolenie (24 godziny zajęć) pt.: „Problematyczne zachowania seksualne dzieci” dla zespołów klinicznych (17-19 osób) FDDS z Centrów Pomocy Dzieciom w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i w Warszawie oraz z Poradni Dziecko w Sieci. Szkolenie prowadzić będzie Anette Birgersson – licencjonowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, zajmująca się pracą z dziećmi i młodzieżą z seksualnie szkodliwymi zachowaniami i/lub traumą.

Po realizacji szkolenia terapeuci FDDS rozpoczną pilotażową pracę z dziećmi przejawiającymi problematyczne zachowania seksualne, która będzie obejmowała: spotkania bezpośrednie z dzieckiem oraz jego opiekunem/opiekunami, przygotowanie do sesji, udział w superwizjach i interwizje. W celu zapewnienia wysokiej jakości wsparcia i skutecznej pomocy, uczestnicy szkolenia wezmą udział w serii zdalnych superwizji, prowadzonych bezpośrednio przez Anette Birgersson.

Dzięki współfinansowanemu przez Fundację Drzewo i Jutro projektowi, dzieci i młodzież przejawiające problematyczne zachowania seksualne będą mogły otrzymać bezpłatną, dostosowaną do ich sytuacji i potrzeb, indywidualną pomoc psychologiczną.  Ze środków Fundacji Drzewo i Jutro pokrywane są koszty związane z organizacją szkolenia, koszty superwizji, a także wynagrodzenia dla czterech terapeutów FDDS, którzy – po zakończeniu szkolenia – będą się pracować z dziećmi i młodzieżą przejawiającymi problematyczne zachowania seksualne.

Koszt projektu wynosi 170 000 zł.

Więcej przeczytasz o nim tutaj oraz tutaj.