30 lipca 2024

Rozszerzamy, rozpoczętą w 2016 roku, współpracę z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) rozpoczynając roczny projekt „Poradnia dla Rodziców Latarnia Morska”. W okresie od 1.08.2024 do 31.07.2025 roku będziemy współfinansować działania Poradni, która od ponad 25 lat oferuje wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego rodzicom i opiekunom małych dzieci (0-6 lat), borykającym się z trudnościami i zagrożonym wykluczeniem społecznym (rodzicom samotnie wychowującym dzieci, nastoletnim rodzicom, rodzinom wielodzietnym, rodzinom z problemem przemocy, agresji lub uzależnienia, rodzicom bezrobotnym).

Celem działań Poradni jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia przemocy wobec dziecka w rodzinie, poprzez oddziaływania psychologiczne (konsultacje indywidualne dla rodziców, praca systemowa z rodziną, zajęcia grupowe dla rodziców), zwiększające kompetencje wychowawcze rodziców i umożliwiające poprawę funkcjonowania rodziny oraz wzmocnienie więzi w rodzinie i budowanie bezpiecznej relacji między rodzicami a dzieckiem, co przeciwdziała marginalizacji rodzin i ich rozpadowi. Ponadto, dzięki działaniom edukacyjnym i szkoleniowym Latarni Morskiej systematycznie zwiększa się świadomość społeczna na temat wagi pozytywnego rodzicielstwa, w szczególności w rodzinach, w których występuje zagrożenie uwikłania w przemoc i uzależnienia.

Praca z rodziną odbywa się w nurcie mentalizacji – wg metody Lighthouse MBT Parenting Programme autorstwa Gerry’ego Byrne’a, pomagającej rodzicom i opiekunom dostrzec emocje i uczucia dziecka i zrozumieć jego zachowania, co ułatwia zaprzestanie stosowania kar fizycznych i innych niekonstruktywnych metod wychowawczych oraz rozwija empatię rodzica i zacieśnia więź z dzieckiem. Mentalizacja stanowi w Polsce relatywnie nową formę wsparcia rodziny przeżywającej trudności opiekuńczo-wychowawcze, a praca systemowa z całą rodziną w nurcie mentalizacji i w oparciu o Lighthouse MBT Parenting Programme jest unikatowa. W ciągu trwania projektu, tj. 12 miesięcy, wszyscy specjaliści Poradni będą pracować z około 170 osobami/rodzicami dzieci do 6. roku życia.

W ramach projektu Fundacja Drzewo i Jutro współfinansuje wynagrodzenia psychologów, osoby pierwszego kontaktu i koordynatorów działań Latarni Morskiej oraz koszty wynajęcia pomieszczeń Poradni.

Koszt projektu wynosi 200 000 zł.

Więcej przeczytasz o nim tutaj.