08 maja 2024

7 maja uroczyście otworzyliśmy 10 już, zaprojektowany i wybudowany przez naszą Fundację, integracyjny plac zabaw, tym razem przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym (OREW) prowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) w Piasku, Koło w Pszczynie (woj. śląskie).

Placówka ta dedykowana jest osobom z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową oraz współistniejącymi schorzeniami. Dziennie uczęszcza do niej ponad 100 podopiecznych, z czego połowa to osoby na wózkach. 70% podopiecznych to osoby o znacznym stopniu upośledzenia. W ramach struktur PSONI działa w Piasku zarówno wspomniany Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy dla dzieci i młodzieży w wieku 10 -25 lat, jak również Świetlica Terapeutyczna dla starszej młodzieży i dorosłych w wieku 26 – 60 lat.

Plac zabaw powstał na terenie o powierzchni 2302 m2, przylegającym do placówek prowadzonych przez PSONI. W związku ze specjalnymi potrzebami beneficjentów plac zabaw wyposażono w zestaw huśtawek integracyjnych z huśtawką wahadłową dla wózków inwalidzkich włącznie oraz trampolinę dla podopiecznych na wózkach, karuzelę integracyjną, sześć urządzeń rehabilitacyjnych fitness, ścieżkę sensoryczną, wagowe i wahadłowe bujaki oraz ławy i stoły dla wypoczynku i prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu.

W uroczystym otwarciu obiektu udział wzięli: Pani Sołtys i przyjaciel OREW Piasek Barbara Psik, Przedstawiciele Zarządu Koła PSONI w Pszczynie z siedzibą w Piasku, Dyrektorka OREW w Piasku Katarzyna Labus, Wicedyrektorka OREW Piasek Barbara Gierusz, Kierownik Projektów Infrastrukturalnych  Fundacji Drzewo i Jutro – Jacek Grajewski, pracownicy i podopieczni PSONI, a także współwłaściciel firmy wykonawczej Civil Construction – Maciej Jaworski.

Po przecięciu wstęgi przez Marysię i Łukasza (podopiecznych Ośrodka) i kilku dorosłych, uroczystość zwieńczona została zabawą dzieci, młodzieży, ich rodzeństwa i rodziców, którym urządzenia od pierwszych chwil bardzo się spodobały. 😊

Już dziś wiemy, że plac zabaw przyniesie wiele radości użytkownikom w każdym wieku!

Koszt projektu i budowy placu zabaw wyniósł 399 060,34 zł.