12 sierpnia 2024

Fundacja Drzewo i Jutro od 2019 roku współfinansuje projekt „OBCY? Zbliżenia”, realizowany przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi” na rzecz rodzin uchodźczych, przebywających w Ośrodku Dla Cudzoziemców i w prywatnych mieszkaniach w Łukowie na Lubelszczyźnie.

W zakończonej w kwietniu 2024 roku IV edycji projektu sfinansowaliśmy 222 godziny różnorodnych zajęć edukacyjno-artystycznych dla grupy 40 dzieci i młodzieży. Warsztaty teatralne były okazją do nauki języka polskiego oraz rozwijania szeroko rozumianych zdolności poznawczych i twórczych. Uczestnicy przygotowali przedstawienie kukiełkowe „Rzepka” na podstawie wierszyka Juliana Tuwima, do którego wykonali samodzielnie kostiumy i pacynki. Podczas zajęć muzycznych uczyli się pracy z ciałem, systematyczności oraz funkcjonowania w grupie, a także ćwiczyli pamięć i poczucie rytmu. Na bazie tych warsztatów powstała w Ośrodku Dziewczyńska Grupa Bębniarska, która ma już na swoim koncie kilka występów publicznych – m.in. na Festiwalu Folkowisko oraz w TVP Lublin. Dzieci w wieku 7-11 lat uczyły się również – w formie zabawy – języka angielskiego, poprzez gry, piosenki, wierszyki oraz z wykorzystaniem kart obrazkowo-wyrazowych (flashcards).

W ramach działań realizowanych poza Ośrodkiem 53 osoby (dzieci i ich rodzice) wzięły udział w wycieczkach – do Oceanarium w Łodzi, na Roztocze oraz do Lublina i Gdańska. Wyjazdy poza Ośrodek są dla rodzin cudzoziemskich okazją nie tylko by wypocząć, ale również poznać tradycję, zwyczaje oraz kulturę kraju, w którym się znalazły.

Więcej o projekcie.

Całkowity koszt projektu wyniósł 40 000 zł.