19 kwietnia 2024

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi i jest to okazja do refleksji nad stanem środowiska naturalnego, postępującymi zmianami klimatu oraz namysłu nad sposobami ochrony przyrody i zmniejszania negatywnego wpływu człowieka na ekosystemy. Jednym z istotnych działań proekologicznych jest edukacja dzieci i młodzieży oraz budowanie w nich poczucia więzi z naturą. Uznając potrzebę i wagę inicjatyw z zakresu edukacji ekologicznej Fundacja Drzewo i Jutro od 2019 roku wspiera organizacje pozarządowe i instytucje realizujące projekty w tym obszarze. W ciągu 5 lat FDJ sfinansowała ponad tysiąc warsztatów (terenowych i stacjonarnych), w których wzięły udział tysiące osób (głównie dzieci i młodzież) poznając tajniki otaczającej przyrody, przyczyny i skutki zmian klimatu, skalę wpływu nieodpowiedzialnej konsumpcji oraz produkcji na środowisko naturalne, a także zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem. Podczas niektórych zajęć uczestnicy sadzili rośliny i budowali schronienia dla zwierząt, tworząc 23 Zielone miejsca i 4 Ogrody dla przyrody. Od 2022 roku FDJ wspiera finansowo również wykup cennych przyrodniczo terenów w Kanadzie oraz angażowanie rdzennych mieszkańców w ochronę dziewiczych ekosystemów (https://www.natureconservancy.ca/en/).

Do tej pory, w latach 2019-2024, FDJ przeznaczyła ponad 2 miliony zł na finasowanie projektów proekologicznych.

Z okazji Dnia Ziemi dziękujemy naszym Partnerom za ich codzienną pracę i życzymy powodzenia w rozwijaniu ich działań!

Ośrodek Działań Ekologicznych Źródła, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Klub Gaja, Karkonoski Park Narodowy, Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Stowarzyszenie Tilia, Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja

Więcej o finansowanych przez FDJ projektach:

edukacja ekologiczna

projekty zagraniczne