19 marca 2024

Dobiegła końca druga edycja projektu „Lighthouse – program mieszkań wspomaganych” Fundacji Atalaya, na realizację którego Fundacja Drzewo i Jutro przeznaczyła 121 500 złotych. W ramach programu młodzież usamodzielniająca się i opuszczająca ramy systemu pieczy zastępczej zyskuje możliwość podjęcia nauki samodzielnego życia w 5 mieszkaniach wspomaganych. Kluczowym elementem wsparcia jest specjalistyczna pomoc opiekuna mieszkania (psychologa), z którym każdy uczestnik przygotowuje Indywidualny Plan Rozwoju, wyznaczający najważniejsze cele w takich obszarach, jak: mieszkanie, relacje, finanse, praca czy edukacja.

W zakończonej edycji projektu, realizowanej od października 2022 roku do końca grudnia 2023 roku, wsparciem mieszkaniowym objętych zostało 15 młodych ludzi. Odbyło się 14 spotkań mieszkaniowych oraz 24 wyjścia (indywidualne bądź grupowe) m.in. do kin, teatrów, escape roomu, na koncerty lub centrum wspinaczkowego. Powstało 15 Indywidualnych Planów Rozwoju. 5 uczestników osiągnęło samodzielność mieszkaniową. FDJ dofinansowała – oprócz wynagrodzenia opiekunów mieszkań – m.in. drobne remonty i opłaty mieszkaniowe.

Projekt jest kontynuowany w 2024 roku. Więcej przeczytasz o nim tutaj.