Kontynuujemy finansowanie Wehikułu Usamodzielnienia w Gdańsku, prowadzonego przez Fundację Robinson Crusoe, z którą współpracujemy nieprzerwanie od 2018 roku. W ramach trzyletniego projektu – od 1.09.2024 do 30.06.2027 roku – grupa 15 osób z pieczy zastępczej (placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych) w wieku 16-24 lat będzie uczestniczyła w kompleksowym programie przygotowania młodzieży do samodzielnego życia. Uczestnictwo w Wehikule Usamodzielnienia zapewnia wsparcie emocjonalne na progu dorosłości, zarówno ze strony odpowiedzialnych dorosłych – prowadzących zajęcia specjalistów, jak i wsparcie rówieśnicze – ze strony uczestników grupy. W czasie zajęć, odbywających się raz na dwa tygodnie (18 zajęć w roku), młodzież będzie dzielić się doświadczeniami, związanymi z wchodzeniem w dorosłe, samodzielne życie oraz zdobywać wiedzę i nowe umiejętności w takich obszarach usamodzielnienia, jak edukacja, praca, finanse, zdrowie, relacje, mieszkanie i prawo.
Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać także z konsultacji indywidulanych (30 godzin w pierwszym roku projektu), by szukać rozwiązań dla trudności pojawiających się w procesie usamodzielnienia oraz – w razie zaistnienia takiej konieczności – z 3 wizyt psychiatrycznych.
Mamy nadzieję, że trzyletnia formuła współpracy z FDJ pomoże Fundacji Robinson Crusoe oferować usamodzielniającej się młodzieży wieloaspektowe wsparcie, które przyczyni się do osiągnięcia przez nią wymarzonych celów osobistych, edukacyjnych oraz zawodowych i umożliwi upragnione „stanięcie na własnych nogach”.
Na realizację projektu w latach 2024–2027 przeznaczyliśmy 180 000 złotych (w I roku trwania projektu – 55 000 złotych).
Więcej o nim można przeczytać tutaj.