27 września 2024

Od 2018 roku finansujemy „Staż Społeczny” (d. „Kontrakt Robinsona”) Fundacji Robinson Crusoe – program skierowany do młodych osób z pieczy zastępczej, które są na progu dorosłości i niebawem rozpoczną samodzielne życie, co stanowi zazwyczaj ogromne wyzwanie. Od października kontynuujemy tę współpracę w oparciu o umowę 3-letnią: w okresie od 01.10.2024 do 31.08.2027 roku 72 stażystów (24 rocznie) – zrekrutowanych przez organizację m.in. w Warszawie, Żyrardowie, Poznaniu i Jarocinie – zrealizuje około 5040 godzin prac na rzecz lokalnych instytucji i społeczności, typu: świetlice socjoterapeutyczne, organizacje pozarządowe, przedszkola, biblioteki czy domy pomocy społecznej. Dzięki udziałowi w projekcie Robinsonowie rozwiną poczucie sprawczości, współodpowiedzialności oraz poznają różnorodne miejsca umożliwiające rozwój zainteresowań, podjęcie pracy i aktywności obywatelskiej. Po zakończonym stażu uczestnicy dokonają zakupu wcześniej wybranych przez siebie – przy wsparciu opiekuna stażu – przedmiotów lub usług, pomocnych w rozwoju zawodowym i społecznym. Najczęściej są to kursy prawa jazdy, laptopy, tablety, smartfony i kursy zawodowe.

Mamy nadzieję, że trzyletnia formuła współpracy z FDJ pomoże Fundacji Robinson Crusoe oferować długoterminowe i skuteczne wsparcie młodym osobom z pieczy zastępczej, dopasowane do ich potrzeb, oczekiwań i przygotowujące ich do samodzielnego życia.

Na realizację projektu w latach 2024–2027 przeznaczyliśmy 231 000 złotych (w I roku trwania projektu – 77 000 złotych).

Więcej o nim można przeczytać tutaj.