01 października 2024

Od 2018 roku wspieramy Wehikuły Usamodzielnienia (WU) dla młodzieży z pieczy zastępczej, prowadzone w różnych lokalizacjach przez Fundację Robinson Crusoe (FRC). W minionym roku szkolnym (2023/2024) ponownie finansowaliśmy działania podejmowane przez FRC w ramach Wehikułu Usamodzielnienia w Gdańsku. W projekcie wzięło udział 26 młodych ludzi wywodzących się z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzin zastępczych – Robinsonów, którzy przez 9 miesięcy uczestniczyli w cyklicznych spotkaniach warsztatowych (18 czterogodzinnych spotkań tematycznych + 2 organizacyjne), przygotowujących ich do samodzielnego życia i zapewniających wsparcie emocjonalne na progu dorosłości. W czasie prowadzonych przez  dwóch trenerów spotkań Wehikułu, odbywających się raz na dwa tygodnie, młodzież poszerzyła swoją wiedzę i rozwinęła umiejętności w obszarze szeroko rozumianej samodzielności (6 obszarów usamodzielnienia: relacje, edukacja, praca, finanse, zdrowie, prawo, jaki i aspektów formalno-prawnych procesu usamodzielnienia oraz Indywidualnego Programu Usamodzielnienia (IPU)), zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości, komunikacji i współpracy w zespole, szukania pracy (CV, rozmowa kwalifikacyjna), zarządzania czasem, pierwszej pomocy, ekonomii (zarządzanie budżetem, kredyty i pożyczki, podatki, zarobki) i dbania o dom. Uczestnicy projektu skorzystali dodatkowo z 26 konsultacji indywidulanych, które pomagały im rozwiązywać trudności pojawiające się w procesie usamodzielnienia. W ramach projektu trenerzy prowadzący Wehikuł objęci byli superwizją bezpośrednią i zdalną.

Całkowity koszt projektu wyniósł 49 120 zł.

Więcej przeczytasz o nim tutaj.