Placówka ta zapewnia leczenie, terapię, opiekę niewidomym i niedowidzącym dzieciom, młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami oraz głębokim, a także osobom dorosłym z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową oraz współistniejącymi schorzeniami. W CERL przebywa obecnie 46 podopiecznych w wieku od 3. do 25. roku życia, z czego 28 pod stałą, całodobową opieką lekarską. Działające tu Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy niosą pomoc jednym z najbardziej doświadczonych przez los.
Zabytkowy park o powierzchni 3 hektarów, założony w II połowie XVIII wieku, będący częścią nieruchomości, na której funkcjonuje Centrum to miejsce do rehabilitacji, wypoczynku i relaksacji dla wszystkich podopiecznych placówki. Na terenie parku rośnie około 1000 starych drzew, w tym: dęby, buki, lipy, robinie białe, graby i akacje. Przebywanie na powietrzu w starym ekosystemie parku zapewnia pacjentom Centrum terapię tlenową, zacienienie w słoneczne dni lub osłonę od opadów w deszczowe. Niestety, z powodu zagrożenia, jakie stanowiły niepielęgnowane, uszkodzone i złamane lub nadłamane drzewa, od maja 2024 roku wprowadzono zakaz wkraczania dla podopiecznych i pracowników CERL na teren Parku. Aby park mógł być ponownie użytkowany konieczne było przeprowadzenie jego gruntownej pielęgnacji i usunięcie gałęzi zagrażających, uschniętych, złomów i zwisów drzewnych.
W ramach prac pielęgnacyjnych, wykonanych za zgodą konserwatora zabytków, pod opieką którego pozostaje zespół parkowy w Rudołtowicach, wykonane zostały: cięcia techniczne i przyrodnicze w koronach 148 drzew; usunięto 18 drzew w bardzo złym stanie fitosanitarnym, stanowiących zagrożenie; zlikwidowano samosiewy powodujące zbytnie zwarcie drzewostanu i zatarcie układu kompozycyjnego założenia parkowego oraz usunięto podrost szkodliwy dla zasadniczego składu gatunkowego drzewostanu. Wszystkie wycięte gałęzie zostały zrąbkowane (maszynowo rozdrobnione), a materiał rozłożono na terenie parku jako substancję użyźniającą glebę.
Prace wykonano dzięki współfinansowaniu ze środków Fundacji Drzewo i Jutro oraz dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach Priorytetu – ochrona parków wpisanych do rejestru zabytków i parków o charakterze regionalnym i ze środków własnych placówki. Prace zostały zakończone i odebrane pod koniec kwietnia 2025 r. i obecnie park ponownie jest dostępny dla wszystkich użytkowników. Mamy nadzieje, że możliwość zabawy i relaksu w bezpiecznym, wypielęgnowanym parku przyniesie wszystkim podopiecznym CERL w Rudołtowicach wiele radości!
Więcej o tym projekcie przeczytasz tutaj i tutaj.