20 marca 2024

Wkrótce rozpoczniemy budowę kolejnego integracyjnego placu zabaw przy placówkach Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Plac zabaw powstanie przy Kole PSONI w Bytomiu, w ramach którego funkcjonują: Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy Przedszkole i Szkoła (90 osób od 7 do 25 lat, w tym 30 osób na wózkach, w tym 12 osób głęboko upośledzonych z dysfunkcjami sprzężonymi), Warsztaty Terapii Zajęciowej (około 70 uczestników), Dzienny Dom Pomocy (15 osób dorosłych objętych opieką terapeutyczną), Program Rehabilitacja „25+” (zajęcia rehabilitacyjne dla osób dorosłych, których nie obsługują placówki NFZ) oraz Mieszkanie Chronione (17 osób uczących się samodzielnego funkcjonowania w ośrodku OREW). Wszystkie powyższe placówki oferują pomoc dzieciom, młodzieży oraz młodym dorosłym z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, m.in. niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz z nieprawidłowym rozwojem psychoruchowym.

Projektowany plac zabaw przewiduje urządzenia zabawowo-edukacyjno-rehabilitacyjne zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci, uwzględniając również potrzeby terapeutyczne jak i rekreacyjne podopiecznych na wózkach. Urządzenia i ich rozmieszczenie zostało zaprojektowane tak, aby wkomponować plac zabaw w zaprojektowany wcześniej ogród sensoryczny dla terapii i relaksu podopiecznych Ośrodka.

Dodatkowe informacje i zdjęcia z budowy na stronie PSONI Bytom.

Poniżej prezentujemy wizualizację planowanego placu zabaw o powierzchni około 1840 m2.

Koszt projektu i budowy wyniesie 317 393,50 zł.