05 czerwca 2024

W tym roku, już po raz drugi, Fundacja Drzewo i Jutro dofinansowała letnie obozy edukacyjno-kulturowe – Koeye River Youth Camp, organizowane od ponad 20 lat przez Qqs Projects Society dla dzieci i młodzieży z rdzennej społeczności Heiltsuk w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

W lipcu i sierpniu 2024 odbędzie się 6 tygodniowych turnusów dla dzieci i młodzieży (w każdej sesji weźmie udział 18-20 uczestników, w wieku 7-21 lat), 2 tygodniowe obozy dla liderów społeczności Heiltsuk oraz 3 turnusy specjalistyczne dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Program wyjazdów obejmuje międzypokoleniowy przekaz tradycji i umiejętności Przodków przez Starszyznę społeczności – m.in.: naukę/rewitalizację tradycyjnego języka oraz sposobów pozyskiwania żywności (umiejętności łowieckie i zbieracze), a także warsztaty tradycyjnych umiejętności: tkactwa, obróbki drewna i śpiewu. Szczególnie ważnym tematem jest zdrowie psychiczne (dbanie o dobrostan psychiczny, radzenie sobie z – przekazywaną międzypokoleniowo – traumą przymusowej asymilacji i kolonizacji) oraz zdrowie fizyczne (zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania, program fitness).

Mamy nadzieje, że udział w obozach organizowanych  przez QQS umożliwi młodzieży pogłębienie własnej tożsamości kulturowej oraz wzmocni poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości. Życzymy radosnych i ciekawych wyjazdów!

Na realizację projektu przeznaczyliśmy 50 000 CAD.

Więcej o projekcie tutaj.