03 października 2024

Zakończył się projekt „Edukacja ekologiczna na terenach wiejskich «Poczuj klimat z Eko-Inicjatywą»” Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa, z którym podjęliśmy współpracę w 2022 roku. W ramach projektu sfinansowaliśmy zajęcia przyrodnicze dla dzieci w wieku 9 – 14 lat z terenów wiejskich województwa pomorskiego. W zorganizowanych 60-ciu czterogodzinnych warsztatach wzięło udział 1425 uczestników – uczniów z 13 szkół podstawowych (klasy III – VIII) oraz podopiecznych dwóch placówek wsparcia dziennego, świetlicy kulturalno-oświatowej, a także dzieci ze specjalnymi potrzebami z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. Zajęcia odbywały się w sali edukacyjnej Stowarzyszenia oraz w ogrodzie i okolicznym lesie. Bez względu na warunki pogodowe, po krótkim wprowadzeniu, edukatorzy starali się jak najszybciej wyjść z dziećmi w teren. Warsztaty prowadzone były metodami aktywizującymi uczestników do działania, obserwacji i zadawania pytań, często uczniowie mieli za zadanie zebrać próbki: liści, kwiatów, owadów czy wody do dalszej analizy, mając do dyspozycji pomoce, takie jak lupy, lornetki, pojemniki na owady, modele organizmów, mikroskopy i różnego rodzaju karty pracy. Podczas zajęć zostały poruszone zagadnienia związane z adaptacją do zmian klimatu, bioróżnorodnością, drzewami i ich mieszkańcami, kryzysem jakości gleby, rolnictwem ekologicznym, czystym powietrzem i wodą.

Mamy nadzieję, że udział w warsztatach zwiększył ekologiczną świadomość uczniów, co przełoży się na większy szacunek wobec otaczającej przyrody i prośrodowiskowe postawy w przyszłości.

Całkowity koszt projektu wyniósł 55 000 zł.

Więcej przeczytasz o nim tutaj.