09 października 2024

W tym roku, już po raz drugi, Fundacja Drzewo i Jutro dofinansowała letnie obozy edukacyjno-kulturowe: Koeye River Youth Camp, organizowane od ponad 20 lat przez Qqs Projects Society (QQS) dla dzieci i młodzieży z rdzennej społeczności Heiltsuk w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

W lipcu i sierpniu 2024 odbyło się 6 pięciodniowych turnusów dla dzieci i młodzieży, w każdym z nich uczestniczyło 30 dzieci w wieku 7-15 lat; wiele z nich partycypowało w więcej niż w 1 turnusie (ogółem – 84 uczestników). Program wyjazdów obejmował zarówno rekreację i odpoczynek w naturze, jak i międzypokoleniowy przekaz tradycji i umiejętności Przodków przez Starszyznę społeczności. Prowadzone były warsztaty nauki/rewitalizacji tradycyjnego języka oraz sposobów pozyskiwania żywności (umiejętności łowieckie i zbieracze, wyrób tradycyjnych lekarstw), a także warsztaty umiejętności: tkactwa, obróbki drewna oraz wprowadzenie do tradycyjnych rytuałów i obrzędów i nauka związanych z nimi technik tańca i śpiewu. Szczególnie ważnym tematem zajęć było zdrowie psychiczne (dbanie o dobrostan psychiczny, radzenie sobie z – przekazywaną międzypokoleniowo – traumą przymusowej asymilacji i kolonizacji) oraz zdrowie fizyczne (zajęcia mindfulness, medytacji, zdrowego odżywiania, program fitness).

Zorganizowano również 2 obozy dla młodzieżowych liderów Heiltsuk społeczności (w sumie 30 uczestników), których program koncentrował się na dostarczaniu praktycznej wiedzy na temat budowania społeczności, pokojowego rozwiazywania konfliktów, a także standardów ochrony i bezpieczeństwa dzieci oraz zdrowia i dobrostanu psychicznego.

Dodatkowo, we wrześniu odbyły się także 2 weekendowe warsztaty dla starszej młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym (dla 33 uczestników) oraz 1 wyjazd rodzinny – queer family camp (dla 20 uczestników).

Mamy nadzieje, że udział w obozach organizowanych przez QQS był okazją do beztroskiego, radosnego odpoczynku na łonie natury, w dziewiczym, dzikim krajobrazie oraz umożliwił młodzieży zarówno pogłębienie własnej tożsamości kulturowej, jak i wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości.

Na realizację projektu przeznaczyliśmy 50 000 CAD.

Więcej o projekcie tutaj.