10 września 2024

Z Fundacją Atalaya współpracujemy od 2021 roku dofinansowując wielopłaszczyznowe wsparcie dla usamodzielniającej się młodzieży z warszawskiej pieczy zastępczej. Od września  kontynuujemy tę współpracę w oparciu o umowę 3-letnią: w  ramach projektu „Lighthouse – program mieszkań wspomaganych”, w okresie od 01.09.2024 do 31.08.2027 roku, będziemy współfinansować wynagrodzenia opiekunów tych mieszkań, opłaty eksploatacyjne oraz koszty drobnych remontów.

W ciągu 3 lat minimum 18 podopiecznych Fundacji w wieku 18-26 lat przygotuje się do samodzielnego życia poprzez pobyt w 4 mieszkaniach wspomaganych, prowadzonych przez Fundację (równocześnie może w nich mieszkać 8-9 osób).

Kluczowym elementem programu jest wieloaspektowe wsparcie udzielane uczestnikom projektu przez opiekunów mieszkań (psychologów), z którymi tworzą oni Indywidualne Plany Rozwoju, wyznaczające cele w najważniejszych obszarach usamodzielnienia tj.: cele mieszkaniowe, relacyjne, finansowe, zawodowe, edukacyjne i zdrowotne. Dodatkowo, udział w programie jest również okazją dla młodych ludzi do wspólnego spędzania czasu wolnego w konstruktywny sposób, m.in. w kinie, escape roomie, na kręglach czy w teatrze.

W ramach trzyletniego projektu FDJ sfinansuje również pomoc specjalistyczną dla podopiecznych Fundacji – wsparcie psychologiczne (120 godzin rocznie), terapeutyczne (72 godziny rocznie) oraz średnio 6 wizyt u lekarzy specjalistów w każdym roku.

Mamy nadzieję, że trzyletnia formuła współpracy z FDJ pomoże Fundacji Atalaya zaoferować usamodzielniającej się młodzieży długoterminowe i adekwatne do ich potrzeb wsparcie, które pozwoli podopiecznym organizacji przygotować się do wejścia w dorosłe, samodzielne życie.

Na realizację projektu w latach 2024–2027 przeznaczyliśmy 450 000 złotych (w I roku trwania projektu – 145 000 złotych).

Więcej o nim można przeczytać tutaj.