17 września 2019

Z przyjemnością informujemy, że od pierwszych dni września – po wielu miesiącach przygotowań, badaniu potrzeb i projektowaniu optymalnych rozwiązań – rozpoczynamy remont Hydroterapii przy Klinice Rehabilitacji w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie (Międzylesiu). To pierwszy tak duży infrastrukturalny projekt, w który zaangażowała się nasza Fundacja. Całkowity koszt zaprojektowania i przeprowadzenia kompleksowego remontu Hydroterapii w wysokości ok. 3 mln zł. w całości jest finansowany ze środków Fundacji.

Jak powstał pomysł i idea zaangażowania się w remont Hydrotrapii w Centrum Zdrowia Dziecka (CZD)? W roku 2017 wsparliśmy inicjatywę budowy Integracyjnego Placu Zabaw na terenie CZD (jako Fundacja Benefit Systems) i w czasie realizacji tego projektu usłyszeliśmy od kadry szpitala o największych obecnie wyzwaniach remontowych, jakimi są modernizacja Basenu i Hydroterapii. Są to obiekty funkcjonujące w ramach Kliniki Rehabilitacji CZD i służą dzieciom z często bardzo poważnymi schorzeniami neurologicznymi. To tam, pod okiem wykwalifikowanej kadry medycznej, dzieci uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach i aktywnościach, które pomagają im (przynajmniej częściowo) odzyskać sprawność.

Dowiedzieliśmy się wtedy, że obszar rehabilitacji jest najbardziej niedofinansowany w Instytucie, a pomieszczenia Basenu i Hydroterapii nie były remontowane właściwie nigdy, czyli od momentu powstania w 1985 r.

  

 

Pomieszczenia Hydroterapii – widok ogólny, sierpień 2019 r.

 

Zdecydowaliśmy się więc rozpocząć rozmowy z CZD o sfinansowaniu całościowego remontu Hydroterapii. Jej problemami są przede wszystkim:

 

 • przestarzały i nieefektywny system oczyszczania wody basenowej i dawkowania chloru, powodujący częste awarie i nieodpowiedni stan czystości wody;
 • brak wentylacji będący dyskomfortem dla wszystkich przebywających w pomieszczeniach hydroterapii – pacjentów, rodziców i kadry;
 • stare budownictwo – śliskie i niebezpieczne płytki, nieszczelne okna, niewydajne systemy grzewcze, nieodpowiedni podział pomieszczeń… i wiele innych

 

Pomieszczenia Hydroterapii – detale; sierpień 2019 r.

 

Jako że wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tego rodzaju projektami budowlanymi, stało się jasne, że własnymi siłami (jako Zespół Fundacji) nie podołamy koordynacji tak dużego i skomplikowanego remontu. Do współpracy w tym projekcie zaprosiliśmy Jacka Grajewskiego – na co dzień zarządzającego obiektem sportowo-basenowym Wesolandia oraz Artura Kolanowskiego, doświadczonego inspektora nadzoru budowlanego. To oni, jako specjaliści w swoich dziedzinach, są łącznikami między Centrum Zdrowia Dziecka, Wykonawcami i Fundacją. Po stronie Zarządu Fundacji całość projektu  koordynuje Joanna Maliszewska, która jest też pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia.

Na przełomie maja i czerwca przeprowadziliśmy konkurs ofertowy, a następnie wyłoniliśmy z niego wykonawców, którzy będą modernizować i remontować poszczególne części Hydroterapii (branże: projektowa, budowlana, wentylacyjna, technologii basenowej oraz okienna).

 

Kompleksowy remont  Hydroterapii będzie obejmował:

 • wymianę niecek basenowych na nowoczesne niecki stalowe wraz z elementami hydromasaży do prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych;
 • wyposażenie systemu uzdatniania wody w odkażanie – technologię chlorowania wody wspomaganą uzdatnianiem ozonowym i promieniami UV;
 • wyposażenie basenów w przelewowy system obiegu wody;
 • stworzenie sprawnego systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń;
 • wymianę wszystkich okładzin ceramicznych;
 • malowanie dekoracyjne ścian;
 • modernizację natrysków i przebieralni (nowa szatnia, wyposażona w szafki z HPL);
 • nowe miejsca na wanny do hydromasażu;
 • przebudowę łazienek i stworzenie łazienki dostosowanej dla osób niepełnosprawnych;
 • wymianę okien.

Remont w toku – wrzesień 2019 r.

 

 

Wstępne wizualizacje nowej Hydroterapii.

 

W czasie remontu Hydroterapii dotychczasowi pacjenci będą korzystać z zajęć na dużym basenie, który będzie funkcjonował normalnie.

Mamy nadzieję, że remont przebiegnie bez większych opóźnień i z początkiem 2020 roku pacjenci CZD będą już mogli korzystać z odnowionych według najlepszych standardów pomieszczeń Hydroterapii.

Scroll to Top