07 czerwca 2024

6 czerwca uroczyście otworzyliśmy 11 już, zaprojektowany i wybudowany przez naszą Fundację, integracyjny plac zabaw, tym razem przy Zespole Placówek prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI), Koło w Mielcu (woj. podkarpackie).

Ośrodek ten dedykowany jest osobom z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową oraz współistniejącymi schorzeniami. Dziennie uczęszcza tam ponad 150 podopiecznych, z czego znaczna część to osoby na wózkach, a 90% podopiecznych to osoby o znacznym stopniu upośledzenia. W ramach struktur PSONI działa w Mielcu: Ośrodek Wczesnej Interwencji (od noworodka do dzieci 6-cio letnich), Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne (dzieci 6-10 lat) Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy (dzieci i młodzieży w wieku 10 -25 lat), jak również Niepubliczna Specjalistyczna Poradnia Wczesnego Wspomagania Rozwoju (dzieci do lat 5) oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla młodzieży i dorosłych (w wieku 26 – 72 lat).

Plac zabaw powstał na terenie o powierzchni 1342 m2, przylegającym do placówek prowadzonych przez PSONI. W związku ze specjalnymi potrzebami beneficjentów plac zabaw wyposażono w dwa zestawy zabawowe integracyjne: dla małych dzieci oraz dla młodzieży wraz z huśtawką wahadłową dla wózków inwalidzkich, zestaw wahadłowych huśtawek integracyjnych, karuzelę integracyjną również dla wózków inwalidzkich, zestaw urządzeń rehabilitacyjnych fitness do rehabilitacji górnej obręczy barkowej dla osób na wózkach, domki zabawowe, wahadłowe bujaki i piaskownicę dla najmłodszych oraz ławy i stoły dla wypoczynku i prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu.

W uroczystym otwarciu obiektu udział wzięli: Regina Piechota – Przewodnicząca Zarządu Koła PSONI, Magdalena Kuzara- Wiceprzewodnicząca Zarządu Koła, Anna Rokitowska – Sekretarz, Monika Krupa – Członek, Anna Makuch-Błaszkiewicz – Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, Ewa Gurbała – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego „Wesoły Balonik”, Marta Trzpis – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego „Wesoły Balonik II”, Małgorzata Burghardt – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy, Katarzyna Miłoś-Skaza – Kierownik Ośrodka Wczesnej Interwencji, Ewa Kozioł-Zielińska – Dyrektor Biura Obsługi Placówek oraz Radosław Swół – Prezydent Miasta Mielca, Robert Wójcik – Przewodniczący Rady Miejskiej, Marek Paprocki – Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego; a także Kierownik Projektów Infrastrukturalnych w Fundacji Drzewo i Jutro – Jacek Grajewski, współwłaściciel firmy wykonawczej Civil Construction – Maciej Jaworski oraz Mirosław Marnik – Kierownik robót budowlanych jak również pracownicy i podopieczni PSONI.

Uroczystość otwarcia została poprzedzona rozstrzygnięciem Konkursu Plastycznego z udziałem Podopiecznych Placówek PSONI w Mielcu, zorganizowanego w ramach podziękowania dla Fundacji Drzewo i Jutro, na prace pod tytułem „Moje Drzewo”. Różnorodność technik wykonania oraz atrakcyjność artystyczna prac zadziwiła wszystkich obecnych na uroczystości. Ogłoszono zwycięzców i wręczono nagrody. 😊

Otwarcie Placu Zabaw uświetniono zorganizowanym przez PSONI Koło w Mielcu Piknikiem Rodzinnym, a po przecięciu wstęgi przez Radka, jednego z podopiecznych – zabawą dzieci, młodzieży, ich rodzeństwa i rodziców, którym urządzenia od pierwszych chwil bardzo się spodobały. 😊

Małym i dużym podopiecznym PSONI, dla których zbudowaliśmy ten plac zabaw, życzymy wiele radości i beztroskiej zabawy!

Relację z otwarcia można zobaczyć tutaj oraz na stronie PSONI.

Całkowity koszt projektu i budowy placu zabaw wyniósł 569 112,29 zł.