24 listopada 2020

Już piąty raz, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Drzewo i Jutro, podopieczni Stowarzyszenia SOS z Wiosek Dziecięcych, Młodzieżowych Wspólnot Mieszkaniowych, Programów dla Młodzieży oraz Domów Czasowego Pobytu, mogli skorzystać z wyjazdów wakacyjnych.

W tym roku, z uwagi na pandemię Covid-19 i związane z nią restrykcje oraz wymagania dotyczące bezpieczeństwa, organizacja wyjazdów wakacyjnych była dużym wyzwaniem. Jednocześnie, okres pandemii oraz związany z nią stres i ograniczenia (przymusowe przebywanie w domu, szkoła online) sprawiły, że możliwość zmiany otoczenia, kontaktu z naturą i rówieśnikami oraz zdobycia nowych doświadczeń były w tym roku wyjątkowo istotne i potrzebne.

Dzięki determinacji i wytrwałości kadry SOS Wiosek Dziecięcych w poszukiwaniu alternatywnych, zapewniających bezpieczeństwo form wypoczynku, udało się zorganizować w okresie lipiec-wrzesień 2020 roku 59 wyjazdów dla 175 uczestników. Dużym sukcesem była różnorodność zapewnianych atrakcji – podopieczni Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce wyjechali w tym roku między innymi na obóz jeździecki, piłkarski, survivalowy, turnus rehabilitacyjny, kolonie socjoterapeutyczne, rejs po Pojezierzu Mazurskim, rajd rowerowy po Górach Świętokrzyskich, wyjazd rekreacyjny nad morze i w okolice parków narodowych. Wyjazdy te stwarzały uczestnikom okazje do aktywnego wypoczynku, nawiązania nowych znajomości i przyjaźni, a także podczas wyjazdów rodzinnych (w których uczestniczyli wraz z opiekunami) – wzmacniania więzi z dorosłymi. Wyjazdy uczyły dzieci i młodzież samodzielności oraz odpowiedzialności za siebie, umożliwiły odkrywanie nowych miejsc i poszerzenie wiedzy o świecie. Z relacji kadry SOS Wiosek Dziecięcych wiemy, że podopieczni wrócili do domów wypoczęci i zrelaksowani, z nowymi siłami do nauki w nowym roku szkolnym.

Całkowity koszt Projektu Wakacje wyniósł 211 668 zł