Od 2021 roku współpracujemy z Fundacją Atalaya dofinansowując wsparcie dla usamodzielniającej się młodzieży z warszawskiej pieczy zastępczej. Od stycznia do sierpnia 2024 roku trwała trzecia edycja projektu „Lighthouse – program mieszkań wspomaganych”, w ramach której współfinansowaliśmy wynagrodzenia opiekunów mieszkań (w wymiarze 1 etatu), opłaty eksploatacyjne lokali oraz koszty drobnych remontów. W tym okresie 13 osób w wieku 18-26 lat przygotowywało się do samodzielnego życia poprzez pobyt w 5 mieszkaniach wspomaganych, prowadzonych przez Fundację; sześcioro spośród nich osiągnęło w tym czasie samodzielność mieszkaniową, przeprowadzając się do mieszkań z zasobów lokalowych miasta.
Filarem programu jest specjalistyczne wsparcie udzielane uczestnikom projektu przez 3 psychologów – opiekunów mieszkań. Młodzież przy ich pomocy tworzy Indywidualne Plany Rozwoju i pracuje nad realizacją wyznaczonych celów związanych z usamodzielnieniem. W trakcie projektu odbyło się również 8 spotkań mieszkaniowych, będących dla podopiecznych Fundacji okazją do wymiany doświadczeń, wzajemnego poznania się i rozwoju umiejętności społecznych (zasady przyjmowania gości i bycia gościem) oraz rozwoju zdolności kulinarnych (samodzielne przygotowanie potraw na wspólne spotkania). Uczestnicy programu wzięli również udział w warsztatach rozwojowych (18 godzin) dotyczących m.in. kwestii związanych z seksualnością, intymnymi relacjami, zdrowiem, a także poszukiwaniem pracy i zatrudnieniem: dzięki spotkaniom z doradcą zawodowym młodzi ludzie poznali swoje mocne strony, preferowane style i miejsca pracy. Uczestnictwo w programie było również okazją do wspólnego konstruktywnego spędzania czasu wolnego m.in. w kinie, filharmonii, teatrze, czy podczas rejsu statkiem po Wiśle.
W tej edycji projektu FDJ sfinansowała również pomoc specjalistyczną dla podopiecznych Fundacji, którzy poszukują rozwiązań dla swoich problemów lub znajdują się w sytuacji kryzysowej – 40 osób skorzystało ze wsparcia psychologicznego (84 godziny), terapeutycznego (64 godziny) oraz 11 wizyt u lekarzy specjalistów.
Koszt projektu wyniósł 96 800 zł.
Więcej przeczytasz o nim tutaj.