21 maja 2024

Fundacja Drzewo i Jutro (FDJ) od 2020 roku współfinansuje ekologiczną edukację konsumencką, prowadzoną przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie (FKO). W lutym 2024 roku zakończył się projekt „Eko-ambasadorzy/ki na rzecz eliminacji szkodliwych chemikaliów w codziennym życiu”, na realizację którego FDJ przeznaczyła 50 000 zł.

W ramach działań współfinansowanych przez Fundację Drzewo i Jutro m.in. powstało 6 poradników konsumenckich, poruszających różne tematy związane z niebezpiecznymi dla zdrowia chemikaliami w naszym najbliższym otoczeniu i przedmiotach codziennego użytku. Materiały zostały pobrane ze strony FKO blisko 12 tysięcy razy:

1. Trujący plastik – czyli jak unikać toksyn na co dzień?
  2. Żywność bez szkodliwej chemii – czyli jak jeść by się nie truć?
  3. Czysto i naturalnie – czyli postaw na zdrowe i ekologiczne środki czystości!
  4. Piękno z natury – czyli kosmetyki bez szkodliwej chemii.
  5. Ubrania na detoksie – czyli jak nie wkładać na siebie trucizn.
  6. Zabawa, która nie truje – czyli jakich zabawek unikać?

88 osób ukończyło kurs „Dom na detoksie” (w formule stacjonarnej i on-line) i następnie – jako  eko-ambasadorzy  – przeprowadziło 220 przeglądów gospodarstw domowych pod kątem obecności szkodliwych substancji chemicznych, proponując alternatywne, zdrowe rozwiązania (produkty, metody).

Współpraca z FKO jest kontynuowana w latach 2024-2027 w oparciu o umowę trzyletnią. Więcej przeczytasz o niej tutaj.