24 listopada 2022

21 listopada uroczyście otworzyliśmy kolejny, zaprojektowany i wybudowany przez naszą Fundację, integracyjny plac zabaw, tym razem przy placówkach edukacyjnych Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie).

Działalność Koła jest skierowana do bardzo dużego grona odbiorców: dziennie, z różnorodnych form zajęć korzysta tu około 300 osób z niepełnosprawnościami: od najmłodszych dzieci po osoby dorosłe. W skład placówek wchodzi m.in.: Ośrodek Wczesnej Interwencji (około 190 dzieci), Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Zaczarowany Ogród” (25 dzieci), Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy (36 osób w wieku od 7 do 25 lat). Ponadto PSONI realizuje wsparcie dla dorosłych osób z niepełnosprawnością m.in. w formie Warsztatów Terapii Zajęciowej (55 osób), Zakładu Aktywności Zawodowej (23 osoby), czy Spółdzielni Socjalnej „Nie jesteś Sam”, która zatrudnia 6 osób z niepełnosprawnościami do prowadzenia lokalu gastronomicznego.

Bardzo dobra znajomość potrzeb podopiecznych oraz zaangażowanie kadry w proces wyboru urządzeń zabawowych sprawiły, że nowo powstały integracyjny plac zabaw zapewnia różnorodną stymulację zmysłową i jest atrakcyjny dla szerokiej grupy beneficjentów. Plac zabaw wyposażony jest w zestaw ze zjeżdżalniami o różnym poziomie trudności, dla bardziej odważnych osób, z większymi możliwościami ruchowymi, zamontowano tyrolkę i linarium, dla osób mających większe ograniczenia ruchowe, m.in. poruszających się na wózkach, wybrano karuzelę integracyjną oraz huśtawkę z bezpiecznym siedziskiem.

Podczas bardzo miłej i wzruszającej uroczystości otwarcia placu zabaw podopieczni – bardzo podekscytowani – mimo zimowych warunków pogodowych, z wielką radością testowali nowe urządzenia. Mamy nadzieję, że w Nidzicy szybko nastanie wiosna i plac zabaw zapełni się śmiechem i gwarem bawiących się tam podopiecznych Koła.

W uroczystym otwarciu obiektu udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia: m.in. Przewodnicząca Zarządu Koła – Ewa Gałka, Dyrektor OREW – Małgorzata Chmielewska, pracownicy i podopieczni PSONI, przedstawiciele Fundacji Drzewo i Jutro: Kierownik Projektów Infrastrukturalnych – Jacek Grajewski oraz Koordynatorka Projektów – Anita Czoska, przedstawiciele Starostwa Powiatu Nidzickiego: Starosta – Marcin Paliński, Wicestarosta – Paweł Przybyłek, Sekretarz – Iwona Urbanowicz, a także współwłaściciel firmy wykonawczej – Maciej Jaworski.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży z OREW i Przedszkola „Zaczarowany Ogród”.

Koszt budowy placu zabaw o powierzchni 924,52 m2 wyniósł 483 155,75 zł.