Projekt

Współpracę z Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej (WCEE) rozpoczęliśmy w 2022 roku. Organizacja, powstała w 1997 roku, jest związkiem stowarzyszeń działającym na rzecz środowiska naturalnego oraz edukacji przyrodniczej. WCEE działa na rzecz wzmocnienia świadomości ekologicznej oraz postępowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W ramach współpracy z organizacją FDJ współfinansuje realizację konkursu „Zielone miejsce”, skierowanego do przedszkoli, szkół, kół gospodyń wiejskich, domów pomocy społecznej, klubów seniora oraz uniwersytetów ludowych i III wieku. Wywodzące się z tych instytucji grupy zorganizowane uczestniczą w warsztatach ekologiczno-przyrodniczych, przygotowujących do stworzenia koncepcji „Zielonego miejsca” w ich najbliższym otoczeniu. Tematyka zajęć obejmuje m.in. historię ogrodów, rodzaje roślin ogrodowych i ich znaczenie dla przyrody oraz przykłady ogrodów przyjaznych dla ptaków i owadów. Od 2023 roku FDJ finansuje również przeprowadzane przez WCEE warsztaty dot. zrównoważonego rozwoju skierowane do dzieci i młodzieży.

Od lutego 2024 do stycznia 2027 roku wsparcie finansowe dla projektu „Obudź w sobie ekologa” jest kontynuowane w oparciu o umowę 3-letnią. W pierwszym okresie realizacji projektu, w roku 2024, sfinansowaliśmy kolejny Konkurs „Zielone miejsce”, do którego swoje prace zgłosiło 20 grup zorganizowanych, głównie ze szkół i przedszkoli. Każda z tych grup (w sumie 601 osób) wzięła udział w dwugodzinnych warsztatach „Zielony zakątek” dotyczących m.in. właściwej pielęgnacji ogrodu w poszczególnych porach roku oraz wody w ogrodzie przyjaznym ptakom i owadom i małej retencji. Wszystkie zgłoszone grupy przygotowały projekty wymarzonych „Zielonych miejsc”, które chciałyby stworzyć w swojej najbliższej okolicy. Komisja konkursowa – biorąc pod uwagę uzasadnienie utworzenia Zielonego zakątka, uwzględnienie retencji wody i dobór roślin – wybrała 12 najciekawszych pomysłów, a ich autorom przyznała nagrody i wyróżnienia w postaci roślin i sadzonek koniecznych do jego do utworzenia. Powstanie 12 nowych, lokalnych „Zielonych miejsc” było poprzedzone dwugodzinnym warsztatem przygotowawczym dla każdej grupy laureatów nt. zmian w przyrodzie w czterech porach roku. W sumie, dzięki finansowaniu FDJ, w latach 2022-24, w ramach tego projektu stworzono już 34 „Zielone miejsca” !

Dodatkowo, FDJ sfinansowała także przeprowadzenie 105 dwugodzinnych warsztatów dot. zrównoważonego rozwoju, w których wzięło udział 1845 dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak również wychowanków świetlic środowiskowych. Tematyka tych zajęć, dostosowana do wieku poszczególnych grup uczestników, obejmowała zagadnienia: wody w środowisku (obieg wody w przyrodzie, właściwości i występowanie wody, zanieczyszczenia, sposoby na oszczędzanie); różnorodności biologicznej (bioróżnorodność w ekosystemach: las/łąka/miasto; bioróżnorodność w sakli mikro – zajęcia mikroskopowania; zagrożenia i ochrona bioróżnorodności ekosystemów w Polsce) oraz zagadnienia życia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju: „Ekoprzedszkolak” (rozpoznawanie zagrożeń dla środowiska, właściwa segregacja odpadów), „Czy ja mogę być eko?”  – tworzenie dekalogu eko-ucznia i „Być ekologicznym” – zasady less waste w szkole w i w domu oraz „Ekokonsument” – co wybrać by nie szkodzić środowisku. Mamy nadzieje, że zarówno przeprowadzone przez WCEE warsztaty, jak i uczestnictwo w konkursie i utworzenie „Zielonych miejsc” w swojej okolicy dostarczyło wszystkim uczestnikom projektu zarówno wiedzy jak i motywacji do działań na rzecz ochrony środowiska i jego zasobów.

Projekt jest kontynuowany w latach 2025-2027.

Partner

Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Cel projektu

Utworzenie „Zielonych miejsc” oraz promowanie współpracy środowisk lokalnych w kontekście dbałości o środowisko, a także edukacja ekologiczna młodego pokolenia.

Czas trwania projektu

Od kwietnia 2022 roku do stycznia 2027 roku.

Beneficjenci

Grupy zorganizowane zgłoszone do udziału w projekcie (dzieci przedszkolne, dzieci ze szkół podstawowych/ponadpodstawowych, świetlic środowiskowych, członkinie kół gospodyń wiejskich, seniorzy z domów pomocy społecznej i domów dziennego pobytu, pracownicy bibliotek) oraz ich opiekunowie (m.in. nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy placówek).

Koszt projektu

Od lutego 2024 roku do stycznia 2027 roku – 180 000 PLN
Od lutego 2023 roku do stycznia 2024 roku – 44 000 PLN
Od kwietnia do października 2022 roku – 28 999,97 PLN

Razem w latach 2022-2027 – 252 999,97 PLN

Galeria zdjęć 2024

Galeria zdjęć 2022-2023

Więcej o tym projekcie przeczytasz tutaj

3-letni projekt z Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej!

Od 2022 roku współfinansujemy edukację ekologiczną, realizowaną przez Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej (WCEE) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W tej edycji…

Druga edycja projektu Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej (WCEE)

W lutym 2023 roku rozpoczął się projekt „Obudź w sobie ekologa” Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, realizowany na terenie wybranych powiatów…

Rozpoczynamy współpracę z Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej

Z radością informujemy, że 1 kwietnia 2022 r. nawiązaliśmy współpracę z Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej (WCEE). Organizacja działa od 25…

Powstało 11 „Zielonych miejsc” w ramach 2 edycji projektu Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej!

W styczniu 2024 roku zakończył się roczny projekt „Obudź w sobie ekologa” Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej (WCEE), na realizację którego…

Inne projekty z tym partnerem

Nie mamy innych projektów powiązanych z tym partnerem

Scroll to Top