Projekt

Współpracę z Karkonoskim Parkiem Narodowym (KPN), od ponad 60-ciu lat działającym na rzecz zachowania różnorodności biologicznej oraz ochrony przyrody na terenie najwyższego pasma Sudetów – Karkonoszy, rozpoczęliśmy w 2023 roku. W ramach pierwszego projektu zostało przeprowadzone 57 warsztatów edukacyjnych – stacjonarnych i terenowych, w których udział wzięło 1131 uczniów i uczennic szkół podstawowych w tym regionie. Tematy zajęć były różnorodne: warsztaty „Drugie życie drzewa” zapoznawały uczestników ze specyfiką karkonoskich lasów, zarówno pod kątem występujących w nich drzew, jak i zwierząt je zasiedlających; warsztaty „Superfoods dla trzmieli” dotyczyły ochrony dzikich zapylaczy oraz ich roślin żywicielskich; warsztaty „Zielona energia parku” zapoznawały z pojęciami nieodnawialnych i odnawialnych źródeł energii; zajęcia „Poszukiwacze skarbów” zaznajamiały uczestników z budową geologiczną Karkonoszy i z powiązaniami przyrody nieożywionej z ekosystemem.

Warsztaty prowadzono na terenie trzech ośrodków edukacyjnych: Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego KPN „Pałac Sobieszów” w Jeleniej Górze, Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie oraz Centrum Edukacyjnego „Domek Laboranta” w Karpaczu. Aby poszerzyć zasięg oddziaływania projektu i umożliwić dojazd do miejsc realizacji warsztatów, dla szkół zgłaszających taką potrzebę, został zorganizowany transport autokarowy, sfinansowany z darowizny FDJ.

Współpraca z Karkonoskim Parkiem Narodowym jest kontynuowana w ramach projektu trzyletniego „Serce dla przyrody 2024-2027”, obejmującego 4 cykle działań edukacyjnych – stacjonarnych i terenowych, warsztatów, nasadzeń (łąka kwietna), prezentacji oraz wycieczek edukacyjnych dla uczniów klas I-VIII szkół podstawowych głównie z powiatu karkonoskiego oraz dla rodzin mieszkających w okolicy Parku. Warsztaty prowadzone będą na terenie tych samych ośrodków edukacyjnych: w Jeleniej Górze, Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Łącznie w ramach całego projektu zaplanowano przeprowadzenie ponad 130 różnorodnych zajęć (warsztatów), w których weźmie udział ponad 2500 osób.

W ramach pierwszego okresu trwania projektu, od 1 lipca do listopada 2024 roku zostanie przeprowadzone: 9 trzygodzinnych warsztatów przyrodniczych dla dzieci i rodzin z dziećmi „Wakacje w Klimatycznych Karkonoszach”; 4 trzygodzinne stacjonarno-terenowe warsztaty dla dzieci i młodzieży „Karkonosze w powiększeniu”; 3 terenowe warsztaty edukacyjne „Ptasie radio”; czterogodzinne zajęcia botaniczne dla dzieci „W ogrodzie Ducha Gór” oraz 3 warsztaty terenowe „Śmieci skrzydeł nie mają”. FDJ sfinansuje koszty zakupu materiałów do prowadzenia ww. zajęć (lornetki, mikroskopy, kije do nordic walking, materiały plastyczne, makiety, modele itp.) oraz koszty dojazdu do Centrów Edukacyjnych KPN dla szkół, które zgłoszą taką potrzebę.

Mamy nadzieje, że prowadzone działania edukacyjne wzmocnią w uczestnikach poczucie odpowiedzialności za otaczającą przyrodę i stan środowiska naturalnego oraz zachęcą do działań na rzecz jego ochrony.

Partner

Karkonoski Park Narodowy z siedzibą w Jeleniej Górze

Cel projektu

Edukacja ekologiczna dla uczniów szkól podstawowych oraz rodzin z regionu Karkonoskiego Parku Narodowego.

Czas trwania projektu

Od kwietnia 2023 roku do czerwca 2027 roku.

Beneficjenci

Uczniowie szkół podstawowych i rodziny z terenu powiatu karkonoskiego oraz miasta Jelenia Góra (1131 uczestników w 2023 roku i około 2500 uczestników w 2024 roku).

Koszt projektu

Od lipca 2024 roku do czerwca 2027 roku – 211 100 PLN
Od kwietnia do października 2023 roku – 30 379,87 PLN

Łącznie w latach 2023-2027 – 241 479,87 PLN

 

Więcej o tym projekcie przeczytasz tutaj

Rozpoczynamy 3-letni projekt z Karkonoskim Parkiem Narodowym „Serce dla przyrody” 2024-2027

Kontynuujemy, rozpoczętą w 2023 roku, współpracę z Karkonoskim Parkiem Narodowym (KPN), który od 1959 roku działa na rzecz zachowania różnorodności…

Rozpoczynamy współpracę z Karkonoskim Parkiem Narodowym!

W kwietniu 2023 roku rozpoczęliśmy projekt z Karkonoskim Parkiem Narodowym, który od 1959 roku działa na rzecz zachowania bioróżnorodności biologicznej…

Inne projekty z tym partnerem

Nie mamy innych projektów powiązanych z tym partnerem

Scroll to Top