Drugi rok wsparcia Domu dla Młodzieży
Kontynuujemy współpracę z Fundacją po DRUGIE, działającą od 13 lat na rzecz młodych osób w kryzysie bezdomności i w trudnej…
W lutym 2023 roku nawiązaliśmy współpracę z Fundacją po DRUGIE. Organizacja ta od 2011 roku pracuje z młodzieżą w kryzysie bezdomności i w trudnej sytuacji życiowej. W ramach projektu „Dom dla Młodzieży” współfinansujemy koszt dyżurów, pełnionych w Domu przez opiekunów, zapewniających całodobowe wsparcie i wszechstronną pomoc jego mieszkańcom. Prowadzona przez Fundację placówka odpowiada na potrzeby osób w wieku 18-25 lat, które doświadczają bezdomności, chroniąc je przed koniecznością korzystania ze schronisk i noclegowni, w których przebywają głównie ludzie po 40 roku życia. Dom nie tylko chroni młodzież przed przyjmowaniem tożsamości bezdomnego, ale również uczy dbania o miejsce zamieszkania, funkcjonowania w grupie oraz społeczeństwie, pracy nad sobą i poprawą własnej sytuacji.
Dom dla Młodzieży dysponuje 14 miejscami (z możliwością dostawienia 3 dodatkowych łóżek). Obowiązują w nim regulamin oraz zasady, z których najważniejsze to: trzeźwość i abstynencja (młodzież przed przystąpieniem do projektu wyraża zgodę na badanie na obecność alkoholu i narkotyków); praca – rozumiana jako praca nad poprawą własnej sytuacji (np. podjęcie pracy zawodowej, kontynuowanie edukacji lub codzienna obecność na terapii); spotkanie – młodzież pozostaje w stałym kontakcie z opiekunami i pracownikami Fundacji oraz informuje o swoich planach. Nad przestrzeganiem tych zasad czuwają opiekunowie oraz kierownik Domu dla Młodzieży.
Beneficjenci projektu otrzymują zakwaterowanie oraz wspólnie gotują posiłki. Osoby, które podejmują aktywizację zawodową lub uczęszczają na terapię mogą liczyć na wsparcie finansowe Fundacji po DRUGIE przy zakupie m.in. artykułów higienicznych i żywności. W trakcie pobytu w Domu młodzi ludzie otrzymują także możliwość korzystania z pomocy specjalistów (prawnika, psychologa, terapeuty uzależnień i doradcy zawodowego). Osoby prawidłowo realizujące program, posiadające pracę (przez co najmniej 3 miesiące) mogą uzyskać miejsce w mieszkaniu treningowym, prowadzonym przez organizację.
W Domu Fundacja po DRUGIE zapewnia całodobową obecność opiekuna. Udzielane przez niego wsparcie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców i ma prowadzić do pokonania kryzysu, rozwiązania sytuacji mieszkaniowej i usamodzielnienia się. Do jego zadań należy m.in. nadzór nad zachowaniem rytmu dnia przez domowników, realizacją ustalonych indywidualnie planów działań (dot. nauki, pracy, terapii, konsultacji ze specjalistami w biurze Fundacji po DRUGIE), utrzymaniem porządku, przestrzeganiem trzeźwości (pomiary alkomatem i wykonywanie testów na obecność narkotyków) oraz przygotowywaniem posiłków. Opiekun uczy także młodych ludzi, jak dysponować budżetem i ekonomicznie korzystać z mediów (wody, ogrzewania, prądu). Gdy jest to konieczne, podejmuje działania interwencyjne, jak również przyjmuje i releguje mieszkańców.
W ramach ostatniej zakończonej edycji projektu, w okresie do lutego 2024 do stycznia 2025 r. w Domu dla Młodzieży zostało zakwaterowanych 87 uczestników, a FDJ sfinansowała 168 dwunastogodzinnych dyżurów opiekunów Domu, którzy motywowali podopiecznych do realizacji ustalonych indywidualnych planów działań. W Domu odbyły się także 52 spotkania grupy wsparcia i spotkania z inspirującymi ludźmi oraz działania animacyjne: 12 wyjść do kina, teatru, muzeum, na kręgle, trampoliny, żagle. W ostatniej edycji projektu 85 osób zostało objętych wsparciem doradcy zawodowego i przygotowało dokumenty umożliwiające aplikowanie do pracy (cv, listy motywacyjne). Spośród nich aż 76 podjęło pierwsze próby zatrudnienia, a 43 osoby utrzymywały pracę zawodową w okresie dłuższym niż 3 miesiące. Wszyscy mieszkańcy Domu mieli też możliwość korzystania ze wsparcia psychologa i terapeuty uzależnień – zdecydowana większość – 50 osób – skorzystało z terapii psychologicznej lub konsultacji z psychiatrą.
Projekt jest kontynuowany w oparciu o umowę 3-letnią w latach 2025-2028. FDJ współfinansuje wynagrodzenie opiekunów, pracujących w Domu (1 etat i umowy cywilno-prawne) oraz część kosztów prowadzenia księgowości organizacji.
Wsparcie młodzieży doświadczającej bezdomności poprzez pomoc w usamodzielnieniu i działania zwiększające kompetencje społeczne.
Od lutego 2023 roku do stycznia 2028 roku.
Młodzież w wieku 18 – 25 lat doświadczająca bezdomności.
Od lutego 2025 roku do stycznia 2028 roku – 600 000 PLN
Od lutego 2024 roku do stycznia 2025 roku – 98 280 PLN
Od lutego 2023 roku do stycznia 2024 roku – 77 220 PLN
Łącznie w latach 2023 – 2028 – 775 500 PLN