03 września 2024

Fundacja Drzewo i Jutro od ośmiu lat wspiera działalność Centrów Pomocy Dzieciom (CPD): dwóch prowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS): CPD w Warszawie (od 2016 r.) i CPD w Gdańsku (od 2019 r.) oraz – prowadzonego przez Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży „Szansa” – CPD w Głogowie (od 2021 r.).

Obecnie do grona instytucji oferujących wsparcie i specjalistyczną pomoc dzieciom doświadczającym przemocy, współfinasowanych przez FDJ, dołącza Centrum Pomocy Dzieciom prowadzone przez FDDS w Starogardzie Gdańskim (woj. pomorskie). Jest to jedyna placówka na terenie powiatu starogardzkiego niosąca kompleksową, interdyscyplinarną pomoc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem i ich niekrzywdzącym rodzicom/opiekunom prawnym.

W okresie od 1.09.2024 do 31.08.2025 r., w ramach projektu: Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim – wsparcie bezpośrednie 2024/2025  będziemy wspierać działania tej placówki, zapewniającej dzieciom – ofiarom przemocy oraz ich rodzinom dostęp do bezpłatnej, indywidualnej pomocy psychologicznej i terapeutycznej oraz terapię grupową.  Specjalistyczne, wieloaspektowe wsparcie udzielane przez Zespół CPD, w skład którego wchodzą: osoby pierwszego kontaktu, koordynatorzy działań placówki, psycholodzy – terapeuci, pracujący wg. standardów modelu Barnahus – zapewnia bezpieczeństwo dziecku i jego najbliższym, zmniejsza psychiczne i społeczne konsekwencje przemocy oraz poprawia funkcjonowanie dziecka i jego opiekunów. Szacunkowo, w okresie realizacji projektu, pod opieką CPD w Starogardzie Gdańskim znajdzie się około 210 osób – (około 90 dzieci i 120 osób dorosłych).

W ramach projektu Fundacja Drzewo i Jutro współfinansuje wynagrodzenia psychologów, osoby pierwszego kontaktu i koordynatorów działań CPD oraz koszty administracyjne, związane z funkcjonowaniem placówki.

Koszt projektu wynosi 200 000 zł.

Więcej o projekcie można przeczytać tutaj (FB).