Siódma edycja projektu wsparcia Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie
W kwietniu rozpoczynamy współfinansowanie kolejnej edycji projektu Centrum Pomocy Dzieciom (CPD) w Warszawie, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. CPD…
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego. Prowadzi 3 Centra Pomocy Dzieciom (w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim) oraz koordynuje sieć CPD w Polsce. Ponadto FDDS oferuje pomoc poprzez Telefon Zaufania 116 111 oraz Centrum Dziecka i Rodziny. Wspiera rodziców oraz opiekunów w rozwijaniu kompetencji rodzicielskich i wychowawczych i organizuje szkolenia i konferencje dla profesjonalistów na temat profilaktyki wykorzystywania dzieci i ochrony ich przed krzywdzeniem.
Centrum Pomocy Dzieciom (CPD) w Warszawie wspieramy od 2016 roku. Centrum jest pierwszą w Polsce placówką wzorowaną na skandynawskim modelu Barnahus. Jego podstawową ideą jest zapewnienie dzieciom pokrzywdzonym przestępstwami (głównie wykorzystywaniem seksualnym i przemocą) oraz ich niekrzywdzącym opiekunom kompleksowej pomocy pod jednym dachem, świadczonej przez interdyscyplinarny zespół specjalistów.
Model Barnahus może być adaptowany do odmiennych systemów prawnych, struktur społecznych i praktyk zawodowych w różnych krajach, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność w Europie i na całym świecie. Podstawowym założeniem tego modelu jest uwzględnianie we wszystkich działaniach i decyzjach najlepiej pojętego interesu dziecka, które otrzymuje interdyscyplinarną i międzyinstytucjonalną pomoc w jednym miejscu. Centra Pomocy Dzieciom (jest ich już sześć) stanowią istotny – unikalny w założeniach i organizacji – element systemu wsparcia dzieci krzywdzonych w Polsce. Placówki współpracują ze sobą, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami oraz dobrymi praktykami. Podejmują także działania na rzecz przeciwdziałania problemowi przemocy wobec dzieci.
W CPD w Warszawie można skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów: psychiatrów dziecięcych, pediatrów, pracowników socjalnych, psychologów i pedagogów doświadczonych w pracy z dziecięcą traumą oraz prawników towarzyszących dzieciom i ich opiekunom w procedurach prawnych i sądowych. Placówka oferuje także miejsce przyjaznych przesłuchań dla dzieci uczestniczących w procesach karnych. Interdyscyplinarny zespół CPD współpracuje z lokalnymi służbami i instytucjami działającymi w obszarze wsparcia dzieci krzywdzonych i ich rodzin.
W ramach działań finansowanych przez Fundację Drzewo i Jutro w ostatniej zakończonej edycji projektu przeprowadzono m.in. 776 indywidualnych konsultacji psychologicznych dla 178 osób – dorosłych i dzieci oraz 80 konsultacji psychiatrycznych dla 15 osób. Podopieczni otrzymywali także wsparcie edukacyjne. Dorośli mogli natomiast uczestniczyć w spotkaniach grup wsparcia: dla matek dzieci z doświadczeniem wykorzystania seksualnego oraz dla rodziców z rodzin zastępczych. Ponadto 19 rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej otrzymało wsparcie socjalne. Fundacja wsparła także rozwój zawodowy zespołu CPD, dofinansowując regularne superwizje dla pracowników.
W związku z ograniczeniami wprowadzonymi podczas pandemii COVID-19, wsparcie edukacyjne, konsultacje i grupy wsparcia dla rodziców i opiekunów w Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie prowadzone są również w formie online.
W 2022 roku Fundacja kontynuuje wsparcie dla CPD w Warszawie współfinansując m.in. indywidualną pomoc psychologiczną, pomoc psychiatryczną, konsultacje z lekarzem pediatrą, pomoc edukacyjną, wsparcie socjalne dla rodzin oraz superwizje dla zespołu.
Zapewnienie dzieciom – ofiarom przemocy oraz ich rodzinom – dostępu do bezpłatnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, a także dążenie do zmniejszenia społecznych i psychicznych konsekwencji przemocy. Poprawa funkcjonowania dziecka w otoczeniu poprzez zwiększanie świadomości problemu oraz podnoszenie kompetencji pracowników instytucji oświatowych, opiekuńczych i ochrony zdrowia.
Od września 2016 roku do marca 2024 roku.
Od kwietnia 2023 do marca 2024 roku – 380 223,80 PLN
Od marca 2022 roku do lutego 2023 roku – 345 658 PLN
Od lutego 2021 roku do lutego 2022 roku – 294 904 PLN
Od stycznia 2020 roku do stycznia 2021 roku – 296 600 PLN
Od listopada 2018 roku do grudnia 2019 roku – 334 400 PLN
Od listopada 2017 roku do października 2018 roku – 300 000 PLN
Od września 2016 roku do sierpnia 2017 roku – 300 000 PLN
Łącznie w latach 2016-2024 – 2 251 785,80 PLN