05 lipca 2024

W maju 2024, po raz drugi już FDJ współfinansowała projekt „Szczęśliwy rodzic, szczęśliwe dziecko” tygodniowy wyjazd do Krynicy Morskiej dla 49 podopiecznych (24 wychowanków, 17 rodziców i 8 rodzeństwa) oraz dla 12 osób kadry Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Zielony Ogród” oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego (OREW) przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło Nidzica.

Podczas wyjazdu wychowankowie PSONI uczyli się funkcjonowania poza domem rodzinnym, rozwijali umiejętności samoobsługowe, komunikacyjne, kompetencje społeczne, uczestniczyli w regularnych zajęciach rehabilitacyjnych oraz poznawali historię i środowisko przyrodnicze Zalewu Wiślanego. Atrakcje wyjazdu to: rejs statkiem wycieczkowym po Zalewie Wiślanym, zwiedzanie Latarni Morskiej i Portu w Krynicy Morskiej, a także wycieczka do Sztutowa i na taras widokowy Wielbłądzi Garb. W programie wyjazdu były też gry i zabawy na świeżym powietrzu, mecze piłki plażowej, konkursy rodzinne i gry terenowe oraz zajęcia arteterapii – warsztaty malarskie „Bez pędzla”. Zorganizowano także rodzinną sesję zdjęciową, występy szantowe i wieczorne kino bajkowe.

W czasie zajęć rehabilitacyjnych dla podopiecznych PSONI rodzice mogli odpocząć i zregenerować siły; zorganizowano dla nich w tym czasie warsztaty tematyczne: „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały”, „Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, „Autorytet rodziców w wychowaniu dziecka”, „Świat uczuć dziecka i rodzica”, „Mądre wytyczanie granic”, „Rozwijanie świadomości swoich emocji oraz odnajdywanie bezpiecznych form wyrażania:”, „Pokonywanie trudności i rozwijanie własnych zasobów”. Wspólny wyjazd umożliwił rodzicom wymianę doświadczeń i wiedzy, poznanie się bliżej i spędzenie czasu w towarzystwie osób, które rozumieją ich sytuację. Pobyt w Krynicy Morskiej był też znakomitą okazją do zacieśnienia więzi między rodzicami, dziećmi z niepełnosprawnościami i ich rodzeństwem, a także do integracji rodziców i kadry oraz budowania sieci wzajemnego wsparcia rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili wypoczęci i z uśmiechem na twarzach. 😊

Koszt projektu wyniósł 47 400 złotych.

Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.