Druga edycja projektu Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej (WCEE)
W lutym 2023 roku rozpoczął się projekt „Obudź w sobie ekologa” Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, realizowany na terenie wybranych powiatów…
Współpracę z Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej (WCEE) rozpoczęliśmy w 2022 roku. Organizacja, powstała w 1997 roku, jest związkiem stowarzyszeń działającym na rzecz środowiska naturalnego oraz edukacji przyrodniczej. WCEE działa na rzecz wzmocnienia świadomości ekologicznej oraz postępowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W ramach współpracy z organizacją FDJ współfinansuje realizację konkursu „Zielone miejsce”, skierowanego do przedszkoli, szkół, kół gospodyń wiejskich, domów pomocy społecznej, klubów seniora oraz uniwersytetów ludowych i III wieku. Wywodzące się z tych instytucji grupy zorganizowane uczestniczą w warsztatach ekologiczno-przyrodniczych, przygotowujących do stworzenia koncepcji „Zielonego miejsca” w ich najbliższym otoczeniu. Tematyka zajęć obejmuje m.in. historię ogrodów, rodzaje roślin ogrodowych i ich znaczenie dla przyrody oraz przykłady ogrodów przyjaznych dla ptaków i owadów.
W pilotażowej edycji projektu 621 osób wzięło udział w warsztatach. Powstało 21 prac konkursowych, z których jury wyłoniło 12 najciekawszych. I miejsce ex aequo otrzymały: Dom Pomocy Społecznej z Brwilna oraz Dom Pobytu Dziennego w Urszulewie. Autorzy 12 zwycięskich projektów otrzymali nagrody w postaci sadzonek roślin, niezbędnych do stworzenia zaprojektowanego przez siebie „Zielonego miejsca” oraz budek lęgowych dla ptaków i hoteli dla owadów, które samodzielnie montowali podczas warsztatów dla Laureatów (255 uczestników). W efekcie powstało 12 pięknych Zielonych miejsc, bogatych w rośliny miododajne i zapewniających pożywienie dla ptaków.
W 2023 roku kontynuujemy finansowanie kolejnej edycji Konkursu „Zielone miejsce”. Jako etap przygotowań do Konkursu, odbędą się zarówno 3 dwugodzinne warsztaty dla opiekunów grup zorganizowanych, jak i każda ze zgłoszonych 15 grup weźmie udział w 2 dwugodzinnych warsztatach związanych m.in. z właściwą pielęgnacją ogrodu w poszczególnych porach roku. Podczas zajęć wiosennych 225 uczestników będzie również sadzić rośliny miododajne i owocujące, a jesienią montować karmniki. Wszystkie zgłoszone grupy przygotują projekty wymarzonych „Zielonych miejsc”, które chciałyby stworzyć w swojej najbliższej okolicy. Komisja konkursowa wybierze 10 najciekawszych pomysłów, a ich autorom przyzna nagrody i wyróżnienia w postaci roślin. Dodatkowo FDJ sfinansuje przeprowadzenie 70 dwugodzinnych warsztatów dot. zrównoważonego rozwoju, skierowanych do 1190 dzieci z oddziałów 0 (przedszkolnych i szkolnych), szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Utworzenie Zielonych miejsc oraz wykształcenie w uczestnikach projektu umiejętności współpracy i dbałości o środowisko.
Od kwietnia 2022 roku do stycznia 2024 roku.
Grupy zorganizowane zgłoszone do udziału w projekcie (dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci ze szkół podstawowych/ponadpodstawowych i ze świetlic środowiskowych, członkinie kół gospodyń wiejskich, seniorzy z domów pomocy społecznej) oraz ich opiekunowie (m.in. nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy placówek, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich).
Od lutego 2023 roku do stycznia 2024 roku – 44 000 PLN
Od kwietnia do października 2022 roku – 28 999,97 PLN
Razem w latach 2022-2024 – 72 999,97 PLN