Wkrótce powstaną kolejne „Ogrody dla przyrody”!
W wrześniu rozpocznie się druga edycja projektu „Święto Drzewa – Ogrody dla przyrody”, realizowanego przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja –…
Od 2022 roku wspieramy finansowo Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja – jedną z najstarszych polskich organizacji społecznych zajmujących się ochroną przyrody i prawami zwierząt. „Święto Drzewa” to program edukacji ekologicznej realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku. Celem programu jest ochrona przyrody i edukacja w zakresie zmian klimatycznych. Podczas wydarzeń, które odbywały się podczas „Święta Drzewa”, posadzono już ponad milion drzew.
W ramach projektu „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody” organizowane są wydarzenia edukacyjne dla dzieci połączone z sadzeniem roślin. W edycji pilotażowej powstały 2 ogrody w województwie śląskim – na terenie Publicznego Przedszkola w Bestwinie oraz w parku Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. W trakcie wydarzeń 6 edukatorów Klubu Gaja przeprowadziło warsztaty na temat różnorodności biologicznej i współzależności w przyrodzie, w których wzięło udział 161 dzieci z lokalnych placówek oświaty. Uczestnicy poznali różne gatunki roślin, dowiedzieli się, jak prawidłowo je posadzić i o nie dbać. Podczas warsztatów na temat wybranych gatunków zwierząt zdobyli wiedzę o ich potrzebach i zbudowali dla nich budki lęgowe oraz schronienia, które następnie zostały zamontowane na trenie przylegającym do przedszkola i w przyszpitalnym parku.
Ogród przy Publicznym Przedszkolu w Bestwinie służy przedszkolakom do edukacji i codziennych aktywności. Korzysta z niego także miejscowa ludność – otwarta przestrzeń ogrodu sąsiaduje z zabytkowym parkiem pałacu Habsburgów. Z terenów zieleni przy tężni w ogólnodostępnym parku Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii ma pożytek społeczność szpitala oraz mieszkańcy Bystrej, którzy chętnie odwiedzają to miejsce.
W 2023 realizowana jest druga edycja projektu. Tym razem dzięki wsparciu finansowemu FDJ „Ogrody dla przyrody” powstaną przy Publicznym Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach (woj. śląskie) oraz przedszkolu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bierzwniku (woj. zachodniopomorskie). W wydarzeniach edukacyjnych, połączonych z przygotowaniem budek lęgowych i schronień dla zwierząt oraz nasadzeniem roślin, weźmie udział 170 dzieci z powyższych placówek. Wydarzenia zainicjują pozytywną zmianę w przestrzeni publicznej. Włączą mieszkańców – w szczególności dzieci, do działania na rzecz dobra wspólnego jakim jest przyroda.
Edukacja dzieci i młodzieży na temat ochrony różnorodności biologicznej, poparta konkretnym działaniem – założeniem terenów zieleni przyjaznych dla przyrody i ludzi.
Od września 2022 roku do listopada 2023 roku.
Bezpośrednimi beneficjentami są dzieci z placówek edukacyjnych, przy których powstają Ogrody. Z efektów pracy skorzystają też pozostali uczniowie oraz mieszkańcy korzystający z terenów zielonych.
Od września do listopada 2023 roku – 45 000 PLN
Od września do listopada 2022 roku – 25 000 PLN
Łącznie w latach 2022-2023 – 70 000 PLN