Czwarta edycja projektu wsparcia Programu Umacniania Rodziny w Biłgoraju
Rozpoczęliśmy kolejną edycję projektu, w którym współfinansujemy Program Umacniania Rodziny (PUR) w Biłgoraju, prowadzony przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, na…
Program Umacniania Rodziny (PUR) prowadzony jest przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w ośmiu lokalizacjach. Stowarzyszenie organizuje różne formy wsparcia dla dzieci opuszczonych, osieroconych oraz zagrożonych utratą opieki rodziców i rodzin przeżywających kryzys. Program realizowany jest w różnych regionach Polski (województwo zachodniopomorskie, mazowieckie i lubelskie) od kilkunastu lat. Biłgoraj jest drugim, po Koszalinie, miastem, w którym funkcjonowanie Programu współfinansuje Fundacja Drzewo i Jutro.
Program Umacniania Rodziny jest dedykowany osobom zmagającym się z problemami społeczno-psychologicznymi: bezrobociem, ubóstwem, uzależnieniami, samotnym rodzicielstwem, zaburzeniami psychicznymi, przemocą w rodzinie oraz niewydolnością wychowawczą, które często są powielane z pokolenia na pokolenie. Większość rodzin (58,7%) trafia do Programu ze względu na niski poziom umiejętności rodzicielskich, który może skutkować odseparowaniem dziecka od rodziców. Zespół Programu, po rozpoznaniu potrzeb rodziny, przygotowuje dla niej plan rozwoju, w którym wskazuje zarówno jej mocne strony jak i obszary wymagające wsparcia. Pomoc ma charakter długofalowy (średni czas udziału w Programie wynosi od 3 do 5 lat) i opiera się na stopniowym rozwijaniu potencjału danej rodziny, przy jednoczesnym wsparciu w sytuacjach trudnych czy kryzysowych (np. pomoc w uzyskaniu mieszkania socjalnego, wsparcie w sytuacji śmierci członka rodziny). Głównym celem pracy z rodziną jest podniesienie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych rodziców i opiekunów dzieci, budowanie prawidłowych więzi w rodzinie oraz poprawa funkcjonowania w społeczeństwie.
W ramach wsparcia finansowego Fundacji Drzewo i Jutro, w okresie od października 2021 roku do września 2022 roku, podopieczni otrzymali wsparcie 2 wychowawców, 2 asystentów rodzin, psychologa, pracownika socjalnego i koordynatorki Programu „SOS Rodzinie”. Pomoc rodzinom realizowana była głównie w formie pracy środowiskowej – wizyt domowych i konsultacji asystentów rodzin oraz pracowników socjalnych (łącznie odbyło się 3706 konsultacji z zakresu pracy socjalnej) oraz w formie pomocy psychologicznej (zrealizowano 188 konsultacji psychologicznych dla rodziców oraz cykl warsztatów umiejętności wychowawczych). Dla dzieci i młodzieży prowadzona jest Placówka Wsparcia Dziennego, czyli świetlica, w której, pod opieką wychowawców, odbywały się zajęcia profilaktyczne i ogólnorozwojowe (plastyczne, eksperymentalne), a także udzielana była pomoc edukacyjna. Dzieci uczestniczyły też w cyklu warsztatów grupowych, prowadzonych przez psychologa oraz w indywidualnych konsultacjach psychologicznych (176 spotkań). Dodatkowo odbyły się jedno- i dwudniowe wyjazdy dla dzieci i rodziców. Wycieczki były okazją do integracji poza miejscem zamieszkania, budowania przyjacielskich relacji i promowania aktywnych form spędzania czasu wolnego.
FDJ sfinansowała także 32 godziny superwizji dla kadry merytorycznej projektu.
Wsparcie jest kontynuowane w 2023 roku.
Fundacja Drzewo i Jutro, poza systematycznym wsparciem Programu Umacniania Rodziny, dofinansowała również w 2022 rozwój zawodowy pracowników SOS Wiosek Dziecięcych w kwocie 20 158,41 zł.
Wspieranie rodzin zagrożonych rozpadem oraz zapobieganie odseparowaniu dzieci od rodziców. Rozwijanie potencjału dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Od września 2020 roku do marca 2024 roku.
W Programie obecnie uczestniczy około 250 osób. Z zajęć świetlicowych regularnie korzysta wybrana grupa 15 dzieci.
Od kwietnia 2023 roku do marca 2024 roku – 318 000 PLN
Od października 2022 roku do marca 2023 roku – 139 700 PLN
Od października 2021 roku do września 2022 roku – 260 176 PLN
Od września 2020 roku do sierpnia 2021 roku – 192 792 PLN
Łącznie w latach 2020-2024 – 910 668 PLN