Rozpoczęliśmy trzecią edycję projektu „OBCY? Zbliżenia”
11 maja 2021 roku rozpoczęliśmy kolejną, trzecią już, edycję projektu „OBCY? Zbliżenia” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi”, które wspiera działania…
Program „OBCY? Zbliżenia”, realizowany od 2009 roku, jest autorskim projektem Stowarzyszenia dla Ziemi skupiającym się na działaniach edukacyjnych, integracyjnych i aktywizujących dla rodzin, które przebywają w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie na Lubelszczyźnie. W placówce przebywają zarówno dorośli, jak i dzieci, głównie pochodzący z Czeczenii. Fundacja Drzewo i Jutro wspiera finansowo to działanie od 2019 roku.
W ramach programu mieszkańcy ośrodka mogą skorzystać nieodpłatnie z różnorodnych form wsparcia: zajęć edukacyjnych i artystycznych dla dzieci, pomocy psychologicznej, warsztatów w pracowni artystyczno-rzemieślniczej dla kobiet oraz rodzinnych wyjazdów wakacyjnych.
Specyfiką zajęć prowadzonych przez Stowarzyszenie jest łączenie ich z aktywnościami artystycznymi, takimi jak zajęcia teatralne, muzyczne i plastyczne, co pozwala na rozwijanie możliwości edukacyjnych dzieci, poprzez angażowanie ich w atrakcyjne i ciekawe działania, dodatkowo uczą się języka polskiego, otrzymują wsparcie w odrabianiu lekcji, poznają polską kulturę, tradycję oraz odkrywają swoje talenty i zainteresowania. W ostatniej zakończonej edycji projektu FDJ sfinansowała 147 godzin takich zajęć.
W Ośrodku przebywają osoby, które doświadczyły traumy uchodźctwa, a często również przemocy. Wparcie psychologiczne udzielane jest przez specjalistów posiadających odpowiednie kompetencje językowe i doświadczenie w pracy z uchodźcami. Typ wsparcia dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb i może mieć formę terapii długoterminowej, jednorazowej porady, odpowiedzi na kryzysową sytuację, czy pracy nad kompetencjami rodzicielskimi. Psycholodzy udzielają pomocy zarówno dorosłym, jak i dzieciom, mając na uwadze potrzebę systemowego wsparcia rodziny.
Warsztaty dla kobiet organizowane są w pracowni artystyczno-rzemieślniczej, którą Stowarzyszenie „Dla Ziemi” otworzyło w Ośrodku w Łukowie w 2018 roku. Zajęcia, prowadzone przez artystów i rzemieślników z całej Polski, pozwalają uchodźczyniom zdobyć umiejętności sprzyjające ich aktywizacji społecznej i zawodowej. Mieszkanki Ośrodka tworzą w pracowni notatniki, serwety, uczą się haftu i krawiectwa. Ponadto, odpowiadając na potrzeby związane z pandemią, wiosną 2020 roku uchodźczynie szyły maseczki ochronne dla pracowników lokalnego oddziału PCK.
Uzupełnieniem działań w projekcie jest organizacja wyjazdów wakacyjnych i wycieczek, które pozwalają nie tylko na wypoczynek i poznawanie rzeczywistości poza Ośrodkiem, ale również wzmacniają więzi rodzinne. W ostatniej edycji FDJ sfinansowała też wyjazd grupy 40 dzieci na warsztaty międzykulturowe organizowane w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie. Podopieczni Stowarzyszenia przez długi czas przygotowywali się do występu artystycznego, który mieli okazję wtedy zaprezentować.
Wzmocnienie kompetencji społecznych i edukacyjnych dzieci z rodzin uchodźczych oraz rozwijanie kompetencji rodzicielskich i potencjału zawodowego kobiet.
Od 1 października 2019 roku do 30 czerwca 2022 roku.
Dzieci oraz dorośli przebywający w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, w większości pochodzący z Czeczenii.
Od maja 2021 roku do czerwca 2022 roku – 39 600 PLN
Od kwietnia 2020 roku do marca 2021 roku – 40 000 PLN
Od października 2019 roku do marca 2020 roku – 20 000 PLN
Łącznie w latach 2019-2022 – 99 600 PLN