Rozpoczynamy 3-letni projekt ze Stowarzyszeniem „Dla Ziemi”!
Od 2019 roku współfinansujemy projekt „OBCY? Zbliżenia”, w ramach którego Stowarzyszenie „Dla Ziemi” podejmuje działania edukacyjne, integracyjne i aktywizujące na…
W 2019 roku rozpoczęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem dla Ziemi. Organizacja od 2008 roku prowadzi działania na rzecz uchodźców przebywających na Lubelszczyźnie. Program „OBCY? Zbliżenia”, wspierany finansowo przez Fundację Drzewo i Jutro, realizowany jest od 2009 roku. To autorski projekt Stowarzyszenia, skupiający się na działaniach edukacyjnych, integracyjnych i aktywizujących dla rodzin, które przebywają w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie na Lubelszczyźnie. W placówce są zarówno dorośli, jak i dzieci, głównie pochodzący z Czeczenii.
W ramach programu mieszkańcy ośrodka mogą skorzystać nieodpłatnie z różnorodnych form wsparcia: zajęć edukacyjnych i artystycznych dla dzieci, pomocy psychologicznej, warsztatów w pracowni artystyczno-rzemieślniczej dla kobiet oraz rodzinnych wyjazdów wakacyjnych.
Specyfiką zajęć prowadzonych przez Stowarzyszenie jest łączenie ich z aktywnościami artystycznymi, takimi jak zajęcia teatralne, muzyczne i plastyczne, co pozwala na rozwijanie możliwości edukacyjnych dzieci, poprzez angażowanie ich w atrakcyjne i ciekawe działania, dodatkowo uczą się języka polskiego, otrzymują wsparcie w odrabianiu lekcji, poznają polską kulturę, tradycję oraz odkrywają swoje talenty i zainteresowania.
W Ośrodku przebywają osoby, które doświadczyły traumy uchodźctwa, a często również przemocy. W latach 2019-2021 FDJ finansowała wparcie psychologiczne udzielane przez specjalistów posiadających odpowiednie kompetencje językowe i doświadczenie w pracy z uchodźcami. Typ wsparcia dostosowywany był do indywidualnych potrzeb – miał formę terapii długoterminowej, jednorazowej porady, odpowiedzi na kryzysową sytuację lub pracy nad kompetencjami rodzicielskimi. Psycholodzy udzielali pomocy zarówno dorosłym, jak i dzieciom, mając na uwadze potrzebę systemowego wsparcia rodziny.
Warsztaty dla kobiet organizowane są w pracowni artystyczno-rzemieślniczej, którą Stowarzyszenie „Dla Ziemi” otworzyło w Ośrodku w Łukowie w 2018 roku. Zajęcia, prowadzone przez artystów i rzemieślników z całej Polski, pozwalają uchodźczyniom zdobyć umiejętności sprzyjające ich aktywizacji społecznej i zawodowej. Mieszkanki Ośrodka tworzą w pracowni notatniki, serwety, uczą się haftu i krawiectwa. Ponadto, odpowiadając na potrzeby związane z pandemią, wiosną 2020 roku uchodźczynie szyły maseczki ochronne dla pracowników lokalnego oddziału PCK.
Uzupełnieniem działań w projekcie jest organizacja wyjazdów wakacyjnych i wycieczek, które pozwalają nie tylko na wypoczynek i poznawanie rzeczywistości poza Ośrodkiem, ale również wzmacniają więzi rodzinne.
W ostatniej zakończonej edycji projektu z darowizny FDJ zostały dofinansowane wyjazdy rodzinne i wycieczki dla 50 uczestników oraz 200 godzin warsztatów edukacyjno-artystycznych dla 40 dzieci i młodzieży z Ośrodka.
Od maja 2024 roku projekt jest kontynuowany w oparciu o umowę 3-letnią.
Wzmocnienie kompetencji społecznych i edukacyjnych dzieci z rodzin uchodźczych oraz rozwijanie kompetencji rodzicielskich i potencjału zawodowego kobiet.
Od 1 października 2019 roku do 30 kwietnia 2027 roku.
Dzieci oraz dorośli przebywający w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, w większości pochodzący z Czeczenii.
Od maja 2024 roku do kwietnia 2027 roku – 150 000 PLN
Od maja 2023 roku do kwietnia 2024 roku – 40 000 PLN
Od maja 2021 roku do czerwca 2022 roku – 39 600 PLN
Od kwietnia 2020 roku do marca 2021 roku – 40 000 PLN
Od października 2019 roku do marca 2020 roku – 20 000 PLN
Łącznie w latach 2019-2027 – 289 600 PLN