31 października 2024

Od 2022 roku wspieramy kanadyjską organizację – The Nature Conservancy of Canada (NCC)w wykupie, utrzymaniu i ochronie dziewiczych terenów, mających kluczowe znaczenie dla zachowania bioróżnorodności planety oraz spowolnienia zachodzących na świecie zmian klimatycznych.

Od lipca 2023 do września 2024 roku trwała pierwsza edycja projektu „Indigenous Advisors”, bezpośrednio angażującego w działania ochrony przyrody rdzennych mieszkańców Kanady (Indigenous Peoples) zamieszkujących tradycyjne terytoria, sąsiadujące często z chronionymi i zarządzanymi przez NCC obszarami. W ramach projektu sfinansowano m.in: zatrudnienie Doradców (wywodzących się z lokalnych społeczności) monitorujących procesy zarządzania chronionymi terenami; sfinansowano także cykl szkoleń (Indigenous Insights training) dla Zespołu i stażystów NCC. Wsparte zostały oddolne, lokalne inicjatywy rdzennych mieszkańców, zarówno o charakterze ekologicznym – ochrony bioróżnorodności zamieszkiwanych przez nich terenów, m.in.: badania populacji ptaków z Pays Plat First Nations, testowanie jakości wody w jeziorach (zakup stacji monitorowania jakości wody dla Mamawmatawa Holistic Education Centre położonego nad Constance Lake First Nation).

Projekt obejmował również inicjatywy o charakterze społeczno-kulturowym: dzięki wsparciu FDJ odbyło się kilkanaście uroczystości i spotkań związanych z obchodami 150-lecia powstania Kanady dla rdzennych społeczności lokalnych, pod patronatem Grand Council Treaty 3, w których wzięło udział ponad 200 osób.  Współfinansowano także uroczystość dla społeczności zamieszkującej Wiikwemkoong Unceded Territory zorganizowaną przez Liderkę tej społeczności – Ogimaa Kwe Manitowabi (Chief Woman Manitowabi).

W ramach projektu wspierano też działania edukacji kulturowej młodzieży (finansowanie m.in przewozów autokarowych na wycieczki szkolne dla uczniów St. Joseph’s Anishnabek School in Sheshegwaning First Nation) i problematyki zdrowia psychicznego, tak istotnych w procesie odbudowywania przez te społeczności własnej tożsamości kulturowej po traumie kolonizacji i przymusowej asymilacji.

Długofalowym efektem projektu jest nawiązanie autentycznych, lokalnych i długoterminowych relacji z rdzennymi narodami i społecznościami Kanady, opartych na poszanowaniu ich odmienności kulturowej, poprzez zaproszenie ich do angażowania się w zarządzanie cennymi przyrodniczo gruntami.

Projekt jest realizowany na terenie prowincji Ontario, między innymi na obszarach Boreal Wildlands i Hastings Wildlife Junction, w wykupie których Fundacja Drzewo i Jutro miała swój udział.

Koszt projektu – 100 000 dolarów kanadyjskich.

Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.

Scroll to Top