Wspieramy kolejne Centrum Pomocy Dzieciom – CPD w Starogardzie Gdańskim!
Fundacja Drzewo i Jutro od ośmiu lat wspiera działalność Centrów Pomocy Dzieciom (CPD): dwóch prowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę…
Centrum Pomocy Dzieciom (CPD) w Starogardzie Gdańskim (woj. pomorskie) jest już czwartą, obok CPD w Warszawie, Gdańsku i Głogowie, wspieraną przez Fundację Drzewo i Jutro placówką, wchodzącą w skład ogólnopolskiej sieci Centrów Pomocy Dzieciom.
Centrum w Starogardzie, założone w 2017 roku przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego. Jest jedyną placówką na terenie powiatu starogardzkiego niosącą tego typu kompleksową, interdyscyplinarną pomoc. Prowadzi także działania edukacyjne – wspierające rodziców oraz opiekunów w rozwijaniu kompetencji rodzicielskich i wychowawczych oraz organizuje szkolenia dla profesjonalistów dotyczące profilaktyki wykorzystywania dzieci i ochrony ich przed krzywdzeniem.
Działalność Centrum jest wzorowana na skandynawskim modelu Barnahus, którego podstawową ideą jest zapewnienie dzieciom pokrzywdzonym przestępstwami (głównie wykorzystywaniem seksualnym i przemocą) oraz ich niekrzywdzącym opiekunom kompleksowej pomocy pod jednym dachem, świadczonej przez interdyscyplinarny zespół specjalistów. Fundamentalnym założeniem tego modelu jest uwzględnianie we wszystkich działaniach i decyzjach najlepiej pojętego interesu dziecka, które otrzymuje interdyscyplinarną i międzyinstytucjonalną pomoc w jednym miejscu. Centra Pomocy Dzieciom (w 2024 roku jest ich już w Polsce 9) stanowią istotny – unikalny w założeniach i organizacji – element systemu wsparcia dzieci krzywdzonych w Polsce. Placówki współpracują ze sobą, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami oraz dobrymi praktykami. Podejmują także działania rzecznicze i lobbingowe na rzecz przeciwdziałania problemowi przemocy wobec dzieci.
W skład Zespołu wykwalifikowanych specjalistów pracujących w CPD w Starogardzie Gdańskim wchodzą: psychologowie i pedagodzy doświadczeni w pracy z dziecięcą traumą, pracownicy pierwszego kontaktu i koordynatorzy działań placówki, a także prawnicy towarzyszący dzieciom i ich opiekunom w procedurach prawnych i sądowych. Placówka oferuje także miejsce przyjaznych przesłuchań dla dzieci uczestniczących w procesach karnych oraz pomoc medyczną: psychiatryczną i pediatryczną. Interdyscyplinarny zespół CPD współpracuje z lokalnymi służbami i instytucjami działającymi w obszarze wsparcia dzieci krzywdzonych i ich rodzin. Rodzice są kierowani do placówki przez specjalistów z ośrodków pomocy społecznej, zakładów opieki zdrowotnej, sądów rodzinnych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także szkół, przedszkoli i żłobków lub z własnej inicjatywy.
W okresie od 1.09.2024 do 31.08.2025 r., w ramach pierwszej, pilotażowej edycji projektu: „Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim – wsparcie bezpośrednie 2024/2025” będziemy wspierać działania tej placówki współfinansując wynagrodzenia: psychologów prowadzących terapię indywidualną i grupową (grupy psychoedukacyjne i terapeutyczne dla dzieci, grupa terapeutyczna „Rodzic jak Latarnia Morska” dla rodziców/opiekunów); osoby pierwszego kontaktu i koordynatorów działań CPD oraz koszty administracyjne, związane z funkcjonowaniem Centrum. Szacunkowo, w okresie realizacji projektu pod opieką CPD w Starogardzie Gdańskim znajdzie się około 210 osób – (około 90 dzieci i 120 osób dorosłych).
Więcej o projekcie można przeczytać tutaj (FB).
Zapewnienie dzieciom – ofiarom przemocy oraz ich rodzinom – dostępu do bezpłatnej pomocy psychologicznej, a także dążenie do zmniejszenia psychicznych: emocjonalnych i poznawczych konsekwencji traumy związanej z doświadczeniem przemocy. Poprawa funkcjonowania dziecka w otoczeniu poprzez zwiększanie świadomości społecznej problemu przemocy wobec dzieci oraz podnoszenie w tym obszarze kompetencji pracowników instytucji oświatowych, opiekuńczych i ochrony zdrowia.
Od września 2024 roku do sierpnia 2025 roku.
Dzieci, które doświadczają przemocy fizycznej, emocjonalnej lub seksualnej, bądź co do których istnieje podejrzenie doświadczania takiej przemocy, a także rodzice, opiekunowie i rodzeństwo dzieci objętych opieką placówki.
Od września 2024 roku do sierpnia 2025 roku – 200 000 PLN