Zakończyła się pierwsza edycja projektu „Indigenous Advisors”
Od 2022 roku wspieramy kanadyjską organizację – The Nature Conservancy of Canada (NCC) – w wykupie, utrzymaniu i ochronie dziewiczych…
Od 2022 roku wspieramy The Nature Conservancy of Canada (NCC) – wiodącą kanadyjską organizację, która od ponad 60 lat zajmuje się ochroną przyrody. Jako prywatna organizacja non-profit NCC współpracuje z osobami indywidualnymi, korporacjami, fundacjami, rdzennymi społecznościami Kanady, a także innymi organizacjami non-profit oraz administracją wszystkich szczebli na rzecz ochrony najcenniejszych przyrodniczo skarbów Kanady – dziewiczych terenów, które przyczyniają się do zachowania kanadyjskiej dzikiej przyrody i roślinności. Od 1962 roku NCC wraz ze swoimi partnerami objęła ochroną 15 milionów hektarów terenu.
Od lipca 2023 do września 2024 roku trwała pierwsza edycja projektu „Indigenous Advisors”, bezpośrednio angażującego w działania ochrony przyrody rdzennych mieszkańców Kanady (Indigenous Peoples) zamieszkujących tradycyjne terytoria, sąsiadujące często z chronionymi i zarządzanymi przez NCC obszarami. W ramach projektu sfinansowano m.in: zatrudnienie Doradców (wywodzących się z lokalnych społeczności) monitorujących procesy zarzadzania chronionymi terenami; sfinansowano także cykl szkoleń (Indigenous Insights training) dla Zespołu i stażystów NCC. Wsparte zostały oddolne, lokalne inicjatywy rdzennych mieszkańców, zarówno o charakterze ekologicznym, ochrony bioróżnorodności zamieszkiwanych przez nich terenów, m.in.: badania populacji ptaków z Pays Plat First Nations, testowanie jakości wody w jeziorach (zakup stacji monitorowania jakości wody dla Mamawmatawa Holistic Education Centre położonego nad Constance Lake First Nation).
Projekt obejmował również inicjatywy o charakterze społeczno-kulturowym: dzięki wsparciu FDJ odbyło się kilkanaście uroczystości i spotkań związanych z obchodami 150-lecia powstania Kanady dla rdzennych społeczności lokalnych, pod patronatem Grand Council Treaty 3, w których wzięło udział ponad 200 osób. Współfinansowano także uroczystość dla społeczności zamieszkującej Wiikwemkoong Unceded Territory zorganizowaną przez Liderkę tej społeczności – Ogimaa Kwe Manitowabi (Chief Woman Manitowabi). Ponadto, w porozumieniu z 9 różnymi rdzennymi społecznościami, przeprowadzono wieloetapowe badania archeologiczne na terenie the MacMillan Nature Reserve, w celu sprawdzenia, czy na tych terenach można znaleźć ślady aktywności kulturowej tradycyjnych społeczności i aby zapewnić, że planowane działania NCC na tych terenach – odbudowa mokradeł – nie będą narażać dziedzictwa tych społeczności na zniszczenie.
W ramach projektu wspierano też działania edukacji kulturowej młodzieży (finansowanie m.in przewozów autokarowych na wycieczki szkolne dla uczniów St. Joseph’s Anishnabek School in Sheshegwaning First Nation) i problematyki zdrowia psychicznego, tak istotnych w procesie odbudowywania przez te społeczności własnej tożsamości kulturowej po traumie kolonizacji i przymusowej asymilacji.
Angażowanie rdzennych społeczności w ochronę obszarów cennych przyrodniczo jest kontynuowane w ramach projektu 3-letniego „Indigenous Engagement Across Ontario 2025-28”, w ramach którego FDJ finansuje koszty związane z nawiązywaniem długoterminowych relacji z kolejnymi społecznościami zamieszkującymi terytoria sąsiadujące z chronionymi przez NCC obszarami. W ramach projektu Zespól NCC będzie zapraszać do rozmów i spotkań zarówno nowe społeczności, jak i te, z którymi już nawiązano wstępne relacje. Ponadto, jak we wcześniejszej edycji projektu, NCC będzie wspierać społeczności w ochronie, badaniu i monitorowaniu stanu ekologicznego zamieszkiwanych przez nie terenów.
Długofalowym efektem projektu jest nawiązanie autentycznych, lokalnych i długoterminowych relacji z rdzennymi narodami i społecznościami, opartych na poszanowaniu ich odmienności kulturowej.
Projekt jest realizowany na terenie prowincji Ontario, między innymi na obszarach Boreal Wildlands i Hastings Wildlife Junction, w wykupie których Fundacja Drzewo i Jutro miała swój udział.
Zaangażowanie w działania ochrony przyrody rdzennych mieszkańców Kanady (Indigenous Peoples) zamieszkujących ich tradycyjne terytoria, które często sąsiadują z wykupowanymi i zarządzanymi przez Nature Conservancy of Canada obszarami.
Od lipca 2023 roku do września 2024 roku.
Od kwietnia 2025 roku do marca 2028 roku.
Projekt inicjuje nawiązywanie długoterminowych relacji z rdzennymi społecznościami Kanady oraz wspiera zaangażowanie tych społeczności w działania na rzecz ochrony przyrody (zarówno inicjatywy oddolne, jak i realizowane przez NCC). Jednocześnie ochrona dziewiczych terenów Kanady ma kluczowe znaczenie dla zachowania bioróżnorodności planety oraz spowolnienia zachodzących na świecie zmian klimatycznych.
„Indigenous Advisors” – od lipca 2023 do września 2024 roku – 100 000 CAN
„Indigenous Engagement” – od kwietnia 2025 do marca 2028 roku – 200 000 CAN
Łącznie w latach 2023-2028 – 300 000 CAN