Z Fundacją Atalaya współpracujemy od 2021 roku. Misją organizacji jest tworzenie bezpiecznej przestrzeni do realizacji potrzeb rozwojowych młodzieży usamodzielniającej się i opuszczającej ramy systemu pieczy zastępczej i wpieranie jej na drodze do samodzielnego i odpowiedzialnego funkcjonowania w roli osoby dorosłej. W projekcie współfinansowanym przez FDJ Fundacja Atalaya oferuje beneficjentom naukę samodzielnego życia w 5 mieszkaniach wspomaganych. Kluczowym elementem programu jest specjalistyczna pomoc psychologa – opiekuna mieszkania, z którym każdy uczestnik przygotowuje Indywidualny Plan Rozwoju, wyznaczający najważniejsze cele związane z usamodzielnieniem w takich obszarach, jak: mieszkanie, relacje, finanse, praca czy edukacja.
Program Lighthouse prowadzi 3-4 opiekunów, którzy są dla mieszkańców osobami pierwszego kontaktu – wspierają ich w bieżących wyzwaniach (np. utrzymanie zatrudnienia pozwalającego na stabilność finansową, ustalanie priorytetów, uregulowanie kwestii pobytu w Polsce) oraz w planowaniu ścieżki zawodowej, motywują do działania, mediują w przypadku konfliktów współlokatorami, pomagają budować pozytywne i bezpieczne relacje z otoczeniem, a także załatwiać konieczne formalności (m.in. związane z otrzymaniem mieszkania socjalnego bądź komunalnego).
Co 4-5 tygodni młodzież (wraz z opiekunami) bierze udział w trzygodzinnych spotkaniach mieszkaniowych, będących dla podopiecznych Fundacji okazją do wymiany doświadczeń, wzajemnego poznania się i rozwoju umiejętności społecznych (zasady przyjmowania gości i bycia gościem) oraz rozwoju zdolności kulinarnych (samodzielne przygotowanie potraw na wspólne spotkania). Ponadto mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w warsztatach z zakresu tematyki usamodzielnienia oraz obszarów wskazanych w Indywidualnym Planie Rozwoju (dotyczących m.in. kwestii związanych z seksualnością, intymnymi relacjami, zdrowiem , a także poszukiwaniem pracy i zatrudnieniem). W razie potrzeby mogą także korzystać z profilowania i doradztwa zawodowego.
Dodatkowo młodzież otrzymuje wsparcie w odkrywaniu różnych, konstruktywnych form spędzania czasu wolnego (działanie pod nazwą Nowy Port). Średnio raz w miesiącu uczestnicy mogą samodzielnie zaplanować udział w wybranej aktywności, bądź też skorzystać z propozycji opiekunów w ramach 3 obszarów: kultura i sztuka (teatr, kino, filharmonia), aktywność fizyczna oraz działania kreatywne/team-buildingowe: m.in. wyjście na kręgle, do kina, escape room, lot w tunelu aerodynamicznym, rejs statkiem po Wiście, skok na bungee.
W zakończonej trzeciej edycji projektu, w okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku współfinansowaliśmy wynagrodzenia opiekunów mieszkań w wymiarze 1 etatu, opłaty eksploatacyjne lokali oraz koszty drobnych remontów. W tym czasie 13 osób w wieku 18-26 lat przygotowywało się do samodzielnego życia w 5 mieszkaniach wspomaganych; sześcioro spośród nich osiągnęło w tym czasie samodzielność mieszkaniową, przeprowadzając się do mieszkań z zasobów lokalowych miasta.
FDJ sfinansowała również pomoc specjalistyczną podopiecznych Fundacji, którzy poszukują rozwiązań dla swoich problemów lub znajdują się w sytuacji kryzysowej (np. po próbie samobójczej, w sytuacji bezdomności, uzależnienia) – 40 osób skorzystało ze wsparcia psychologicznego (84 godziny), terapeutycznego (64 godziny) oraz z 11 wizyt u lekarzy specjalistów.
Projekt jest kontynuowany w latach 2024 – 2027.