07 grudnia 2023

Za oknem aura już zimowa, my jednak jeszcze na chwilę wracamy wspomnieniami do wakacyjnych przygód, podsumowując wyjazdy wakacyjne dla dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz pieczy zastępczej, dofinansowane przez naszą Fundację.

W 2023 roku z różnych form wypoczynku skorzystali podopieczni Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Dolnośląskiej Fundacji na rzecz pieczy zastępczej „Przystanek Rodzina” oraz Fundacji Ocean Marzeń.

Po raz ósmy dofinansowaliśmy wyjazdy wakacyjne wychowanków z SOS Wiosek Dziecięcych, Młodzieżowych Wspólnot Mieszkaniowych, Programów dla Młodzieży oraz Domów Czasowego Pobytu. 189 osób uczestniczyło w obozach tematycznych (piłkarskich, jeździeckich, paintballowo-survivalowy), rekreacyjnych wyjazdach rodzinnych (nad morze, na Podlasie i w góry), wycieczkach do różnych miast w Polsce (Chełm, Zakopane) i za granicę (Włochy, Słowenia). Program wyjazdów był pełen atrakcji, takich jak zwiedzanie zabytków, wycieczki rowerowe, czy rejsy turystyczne.

Podopieczni Fundacji Ocean Marzeń zdobywali nowe doświadczenia i rozwijali umiejętności żeglarskie podczas półkolonii i rejsów szkoleniowych po Zalewie Zegrzyńskim i Zatoce Gdańskiej. Trzeci raz przeznaczyliśmy środki finansowe na Młodzieżowy Program Edukacji Żeglarskiej, w tym roku w dofinansowanych przez FDJ 15 rejsach wzięło udział 99 osób.

W to lato po raz pierwszy dofinansowaliśmy także udział 36 podopiecznych Dolnośląskiej Fundacji na rzecz pieczy zastępczej „Przystanek Rodzina” w letnim „Obozie Inspiracji”, zorganizowanym w pięknej  okolicy Drawieńskiego Parku Narodowego. Dzieci uczestniczyły m.in. w zajęciach sportowych, artystycznych,  wodnych i rozgrywkach gier RPG. Wśród kadry obozu była także psycholożka, która otoczyła swoją opieką podopiecznych oraz była wsparciem dla wychowawców w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Wszystkie wyjazdy wakacyjne były okazją do aktywnego wypoczynku, rozwijania samodzielności i umiejętności współpracy w grupie, nawiązywania nowych przyjaźni oraz nabrania sił przed kolejnym rokiem szkolnym.

Na realizację powyższych projektów przeznaczyliśmy 378 049,27 zł.