Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Pszczynie (woj. śląskie), z siedzibą w Piasku, prowadzi dwie placówki: pierwsza to Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy (OREW) – dedykowany dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, niepełnosprawnościami sprzężonymi (niepełnosprawność ruchowa, autyzm, niedosłuch, niedowidzenie) oraz schorzeniami neurologicznymi, w wieku od 3 do 25 lat; z pomocy tej placówki korzysta średnio 40-50 osób. Druga placówka – to Świetlica Terapeutyczna, która oferuje wsparcie, rehabilitację i terapię dla młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężonymi niepełnosprawnościami (kalectwa narządu ruchu, niedowidzenie, niedosłuch, epilepsja), w wieku 24-52 lat, które wymagają systematycznych, różnorodnych oddziaływań rehabilitacyjno-edukacyjno-opiekuńczych; ze wsparcia tej placówki korzysta około 40 osób.

Fundacja Drzewo i Jutro rozpoczęła współpracę z PSONI w Pszczynie/Piasku w 2024 roku, finansując projekt i budowę integracyjnego placu zabaw.

W tym samym roku FDJ współfinansowała także tygodniowy „Rodzinny wyjazd wytchnieniowy” – rodzaj wczasów terapeutycznych dla podopiecznych OREW, ich rodziców i rodzeństwa – do Krynicy Zdroju, w dniach 15 – 22 czerwca 2024. W wyjeździe wzięło udział 24 uczniów OREW, z których 15 to dzieci i młodzież z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, 9 – z umiarkowaną lub znaczną i ze sprzężonymi niepełnosprawnościami (autyzm, kalectwa narządu ruchu); 12 uczestników przewożonych na wózkach i wymagających pełnej obsługi (karmienie, ubieranie odzieży). Spośród nich tylko 1 osoba samodzielnie porusza się na wózku inwalidzkim, pozostałe wymagają pozycji leżącej lub prowadzenia wózka. Towarzyszyło im 24 rodziców i 6 rodzeństwa oraz 13 osób kadry PSONI.

Bogaty i zróżnicowany program wyjazdu obejmował 6 godzin zajęć/aktywności dziennie dla podopiecznych OREW, organizowanych przez 13 osób kadry PSONI, w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach hotelu, na terenie zielonym hotelu i w basenie, z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i odpowiedniego sprzętu. W tym czasie rodzice i zdrowe rodzeństwo korzystali z atrakcji i uroków okolicy, zwiedzając Muzeum Nikifora, Muzeum Zabawek i Górę Parkową (wyjazd kolejką linowo – terenową), uczestnicząc w wycieczkach pieszych na szlakach górskich i w wycieczkach rowerowych. Dla rodziców zorganizowano także: warsztaty psychoedukacyjne i trening relaksacyjny; zajęcia arteterapeutyczne i sensoplastyki, prowadzone przez psychologa kadry PSONI oraz zajęcia zumby, aqua aerobiku i aqua zumby. Wszyscy uczestnicy wyjazdu i kadra PSONI uczestniczyli w integracyjnym ognisku, zabawach integracyjnych, zawodach i konkurencjach dla rodzin, zabawie tanecznej i wspólnych zajęciach na basenie.

Tygodniowy „turnus wytchnieniowy” był wyjątkową okazją dla rodziców i zdrowego rodzeństwa podopiecznych PSONI do poznania się bliżej i spędzenia czasu w towarzystwie osób rozumiejących ich sytuację; umożliwił także rodzicom wymianę doświadczeń i wiedzy. Pobyt w Krynicy Zdrój pozwolił też zacieśnić więzi między rodzicami, dziećmi z niepełnosprawnościami i ich rodzeństwem; umożliwił integrację rodziców i kadry oraz pozwolił na budowanie sieci wzajemnego wsparcia rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Efektem wyjazdu jest poprawa kondycji psychofizycznej wszystkich uczestników – rodziców, zdrowego rodzeństwa i osób niepełnosprawnych; wzmocnienie/poprawa relacji wewnątrzrodzinnych pomiędzy rodzicem a zdrowym dzieckiem oraz zwiększenie udziału rodzin dzieci niepełnosprawnych w życiu społecznym.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili wypoczęci i z uśmiechem na twarzach. 😊

Wsparcie rodzin dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz wzmocnienie ich relacji rodzinnych.

Maj – lipiec 2024 roku.

Podopieczni oraz rodzice i rodzeństwo podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, prowadzonego przez PSONI w Pszczynie: 24 wychowanków, 24 rodziców i 6 rodzeństwa; a także 13 osób kadry PSONI.

113 725 PLN

Więcej o tym projekcie przeczytasz tutaj

Letni „Wyjazd wytchnieniowy” dla rodzin i podopiecznych PSONI w Pszczynie

W dniach 15 – 22 czerwca 2024 roku podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno-  Wychowawczego (OREW) przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób…