Podsumowanie wakacji 2023
Za oknem aura już zimowa, my jednak jeszcze na chwilę wracamy wspomnieniami do wakacyjnych przygód, podsumowując wyjazdy wakacyjne dla dzieci…
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom opuszczonym, osieroconym oraz zagrożonym utratą opieki rodziców, prowadząc 4 SOS Wioski Dziecięce, 2 Młodzieżowe Wspólnoty Mieszkaniowe, 2 Domy Młodzieży SOS, Dom dla Dzieci, 8 Programów „SOS Rodzinie”, 3 Centra Specjalistyczne SOS oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu specjalistyczno-terapeutycznego i interwencyjnego. Organizuje różnorodne formy pomocy dzieciom i młodzieży, aby jak najlepiej przygotować ją do dorosłego życia.
Od 2016roku Fundacja Drzewo i Jutro finansuje letni wypoczynek podopiecznych Stowarzyszenia SOS: dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych i Domów Czasowego Pobytu oraz młodzieży z Młodzieżowych Wspólnot Mieszkaniowych i Domów Młodzieży.
Dzieciom wakacyjne wyjazdy umożliwiają odpoczynek i beztroską zabawę, której w dzieciństwie nikomu nie powinno zabraknąć. Młodzież wyjeżdżająca na wakacje może rozwijać swoje pasje i zainteresowania, podejmować nowe wyzwania, a przy tym świetnie się bawić. Wybór miejsca i rodzaju wypoczynku jest szeroki, więc każdy uczestnik może znaleźć coś dla siebie. Finansujemy organizację wyjazdów indywidualnych, rodzinnych i grupowych; o charakterze wypoczynkowym, krajoznawczym, terapeutycznym i sportowym.
W 2022 roku w wyjazdach wakacyjnych udział wzięło 172 wychowanków (dzieci i młodzieży) pod opieką 26 wychowawców. Podopieczni – ze swoimi opiekunami lub samodzielnie – uczestniczyli w wyjazdach wypoczynkowych w różnych zakątkach Polski: nad morzem (m.in. Świnoujście, Kołobrzeg, Mielno, Łazy, Rowy), nad jeziorem (różne miejscowości na Pojezierzu Mazurskim), w górach (Góry Świętokrzyskie, Zakopane) oraz w dużych miastach (Kraków, Gdańsk, Kielce). W ramach wyjazdów zapewniono dużo atrakcji w bliskości natury, m.in. ogniska, rejsy statkiem, wyjścia na kąpieliska, wycieczki górskie i zabawy na plaży. Podczas wizyt w miastach uczestnicy podziwiali zabytki, odwiedzali muzea (np. Muzeum Lotnictwa Polskiego), wesołe miasteczka (np. Energylandia) i parki trampolin. Dzieci wróciły z wyjazdów bardzo zadowolone, zintegrowane, z dobrymi wspomnieniami i nowymi doświadczeniami.
Pod koniec wakacji młodzież z Domów Młodzieży uczestniczyła w rejsie na Pojezierzu Mazurskim. Wspólny rejs miał na celu integrację przyszłych podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Większość uczestników pierwszy raz nocowała na jachtach żaglowych, więc było to dla nich niesamowite przeżycie. Podopieczni poznali zasady bezpieczeństwa i podstawy żeglugi. Oprócz możliwości żeglowania odwiedzili interesujące miejsca w Mikołajkach i Ryni.
Trójka podopiecznych spędziła czas na Półwyspie Bałkańskim, w okolicy, gdzie Adriatyk łączy się z górskimi szlakami. Podczas wypoczynku zażywali kąpieli słonecznych i morskich na pięknych plażach z wulkanicznym piaskiem.
Wakacyjne wyjazdy są ważną i skuteczną formą oddziaływań profilaktycznych, wychowawczych i terapeutycznych. Uczą też samodzielności i odpowiedzialności za siebie oraz umożliwiają odkrywanie nowych miejsc i poszerzenie wiedzy o świecie. Mamy nadzieję, że wspomnienia wakacyjnych przygód będą towarzyszyły podopiecznym Stowarzyszenia SOS przez długi czas. 🙂
W 2023 roku Fundacja Drzewo i Jutro po raz kolejny dofinansuje wakacyjne wyjazdy 155 dzieci i młodzieży oraz 25 opiekunów z SOS Wioski Dziecięce.
Bieszczady, Góry Świętokrzyskie, Mazury, miejscowości nadmorskie i inne lokalizacje w Polsce (m.in. Kraków, Warszawa, Szczecin, Lublin) oraz za granicą.
Od 2016 do 2023 roku.
Podopieczni Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce: dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych w Karlinie, Biłgoraju i Kraśniku oraz Domu Czasowego Pobytu w Ustroniu i Biłgoraju, a także młodzież z Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej w Siedlcach i Domów Młodzieży w Lublinie.
2023 rok – 244 049,27 PLN
2022 rok – 280 260 PLN
2021 rok – 118 210 PLN
2020 rok – 211 668 PLN
2019 rok – 266 200 PLN
2018 rok – 374 000 PLN
2017 rok – 410 300 PLN
2016 rok – 342 100 PLN
Łącznie w latach 2016-2023 – 2 246 787,27 PLN