Współpracę z Fundacją Robinson Crusoe (FRC) rozpoczęliśmy w 2018 roku. Organizacja od 2002 roku wszechstronnie wspiera młodzież pozostającą pod opieką instytucji opiekuńczo-wychowawczych oraz uwrażliwia społeczeństwo na problemy osób osieroconych biologicznie lub społecznie.
Dla młodzieży opuszczającej instytucje opieki zastępczej czas usamodzielnienia i wchodzenia w dorosłe życie jest dużym wyzwaniem. Podopieczni potrzebują wielowymiarowej pomocy w procesie przygotowania się do opuszczenia placówki i rozpoczęcia samodzielnego życia. Współfinansowany przez FDJ „Wehikuł Usamodzielnienia” to autorski program FRC działający w kilkunastu miastach w Polsce. Wehikuły to lokalne grupy usamodzielnienia liczące około 15 osób, w ramach których młodzież spotyka się co dwa tygodnie i uczestniczy w warsztatach, grach i szkoleniach przygotowujących do samodzielnego życia. Zajęcia prowadzone są przez doświadczoną kadrę mentorów/trenerów przeszkolonych przez Fundację Robinson Crusoe, pozostających pod stałą opieką superwizora. Spotkania uczą młodzież, jak radzić sobie w świecie dorosłych, a więc m.in. jak dobrze komunikować się z otoczeniem, dbać o trwałe więzi międzyludzkie, współpracować w zespole, stawiać sobie cele w życiu i dobrze planować swój czas, a także od strony praktycznej – jak zarządzać domowym budżetem, przestrzegać prawa, załatwiać sprawy w urzędach, poruszać się na rynku pracy czy dbać o zdrowie.
Dodatkowo, uczestnicy Wehikułów mogą zrealizować „Staż Społeczny” (więcej o tym wspieranym przez nas programie przeczytasz tutaj), odbyć staż zawodowy we współpracujących z FRC firmach oraz wziąć udział w Letnich i Zimowych Warsztatach Robinsona (12- lub 7-dniowych wyjazdach rekreacyjno-praktycznych, wspomagających naukę samodzielności).
Więcej informacji o Wehikule Usamodzielnienia i innych programach Fundacji Robinson Crusoe można znaleźć na stronie organizacji.
W roku szkolnym 2018/2019 FDJ sfinansowała Wehikuł Usamodzielnienia w Sieradzu oraz wsparła finansowo Letnie Warsztaty Robinsona 2018.
W 2020 roku Fundacja przekazała środki na działanie Wehikułu w Sieradzu – przekształconego w Grupę Usamodzielnienia – oraz Wehikułu Usamodzielnienia w Poznaniu, który był finansowany przez FDJ również w kolejnym roku szkolnym 2021/2022. Od września 2022 roku wspieramy natomiast działanie Wehikułu Usamodzielnienia w Gdańsku.
W zakończonej edycji projektu (rok szkolny 2023/2024) wzięło udział 26 młodych ludzi, którzy przez 9 miesięcy uczestniczyli w 18 cyklicznych spotkaniach warsztatowych, przygotowujących ich do samodzielnego życia i zapewniających wsparcie emocjonalne na progu dorosłości. W czasie spotkań Wehikułu młodzież poszerzyła wiedzę i rozwinęła umiejętności w obszarze szeroko rozumianej samodzielności (6 obszarów usamodzielnienia: relacje, edukacja, praca, finanse, zdrowie, prawo, jaki i aspektów formalno-prawnych procesu usamodzielnienia oraz Indywidualnego Programu Usamodzielnienia (IPU)), zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości, komunikacji i współpracy w zespole, szukania pracy (CV, rozmowa kwalifikacyjna), zarządzania czasem, pierwszej pomocy, ekonomii (zarządzanie budżetem, kredyty i pożyczki, podatki, zarobki) i dbania o dom. Uczestnicy projektu skorzystali dodatkowo z 26 konsultacji indywidulanych, które pomagały im rozwiązywać trudności pojawiające się w procesie usamodzielnienia. W ramach projektu 2 trenerów prowadzących Wehikuł objętych było superwizją bezpośrednią i zdalną.
W latach 2024 – 2027 projekt jest kontynuowany w ramach umowy 3-letniej.