PROJEKT "CLIMATE OF CHANGE // MY REVOLUTION"
Projekt
Projekt „Climate of change // My Revolution” prowadzony przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie to ogólnopolski program edukacji ekologicznej młodzieży i młodych dorosłych, w tym aktywistów ekologicznych. Działania w programie są elementem szerszego, międzynarodowego projektu z zakresu edukacji i aktywizmu ekologicznego młodzieży w Unii Europejskiej. Fundacja Drzewo i Jutro sfinansowała przeprowadzenie cyklu 6 warsztatów oraz wydanie trzech ogólnodostępnych poradników konsumenckich.
W cyklu 6 warsztatów dla młodzieży licealnej i młodych aktywistów ekologicznych, realizowanych w dwóch edycjach – wiosennej i jesiennej – udział wzięło łącznie 147 osób. Wszystkie warsztaty, przeprowadzone w formule online, dotyczyły wpływu nadmiernej konsumpcji i produkcji na środowisko naturalne. Podczas warsztatów uczestnicy szukali rozwiązań zmniejszających negatywny wpływ codziennych wyborów na środowisko, dostępnych dla przeciętnego konsumenta oraz planowali działania popularyzujące ideę odpowiedzialnej konsumpcji.
W ramach projektu opracowano trzy poradniki dotyczące wpływu odpowiedzialnej konsumpcji na środowisko i zmiany klimatu:
• Poradnik „Moda Vintage, czyli dlaczego i jak warto kupować używane”: poradnik dotyczy skutków nadmiernej konsumpcji odzieży dla środowiska naturalnego. Przedstawiono w nim najważniejsze problemy związane z tzw. „szybką modą” oraz zaproponowano szereg rozwiązań promujących odpowiedzialną postawę konsumencką (m.in. korzystanie z odzieży używanej).
• Poradnik „Zmiany klimatu to nie żarty, czyli co możesz zrobić już dziś”: poradnik skupia się na postępujących zmianach klimatu i degradacji środowiska. Porusza również temat wpływu postaw konsumpcyjnych i społecznych na dynamikę tych zmian. W poradniku przedstawiono najważniejsze problemy i zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi (m.in. zanieczyszczenie środowiska, wzrost temperatury, ekstremalne zjawiska pogodowe). Broszura zawiera szereg praktycznych porad i konkretnych przykładów działań, w które można się angażować, aby realnie wpływać na zmianę sytuacji.
• Poradnik „Zielone wydarzenia, czyli jak zorganizować event eko i fair?”: poradnik dotyczy wpływu na środowisko wyborów związanych z organizacją wydarzeń, koncertów, szkoleń czy warsztatów. Opisuje, w jaki sposób tego rodzaju przedsięwzięcia mogą wpływać negatywnie na klimat, np. zwiększając zużycie jednorazowych plastikowych naczyń. W publikacji znajdziemy również szereg porad związanych np. z wyborem odpowiednich i ekologicznych materiałów, informacje na temat certyfikatów oraz adresy odpowiedzialnych firm zajmujących się organizacją wydarzeń czy cateringiem.
Wszystkie poradniki zostały opracowane w wersji elektronicznej i znajdują się na stronie internetowej Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie: www.ekonsument.pl, w dziale Materiały, z której zostały pobrane przez 1075 użytkowników.
Współpracę z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie kontynuujemy współfinansując projekt „Our Food. Our Future”, skupiający się na problemie nieodpowiedzialnej produkcji i konsumpcji żywności (czas realizacji działań: 04.2021 - 03.2022).
Partner
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
Cel projektu
Edukacja młodzieży i młodych dorosłych z zakresu odpowiedzialnej konsumpcji i jej wpływu na środowisko naturalne.
Czas trwania projektu
Od stycznia 2020 do grudnia 2020
Beneficjenci
Uczniowie szkół średnich, młodzież zainteresowana tematyką świadomej konsumpcji, młodzi aktywiści ekologiczni.
Koszt projektu
Od stycznia do grudnia 2020 – 40 000 PLN