Siódmy rok wsparcia Programu Umacniania Rodziny w Koszalinie
Program Umacniania Rodziny (PUR) w Koszalinie to jeden z dwóch, współfinansowanych przez nas kompleksowych programów wsparcia rodzin zagrożonych rozpadem, realizowanych…
Program Umacniania Rodziny (PUR) prowadzony jest przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w ośmiu lokalizacjach. Stowarzyszenie organizuje różne formy wsparcia dla dzieci opuszczonych, osieroconych oraz zagrożonych utratą opieki rodziców i rodzin przeżywających kryzys.
Świetlica dla dzieci i młodzieży w Koszalinie jest pierwszą placówką działającą w ramach Programu współfinansowaną przez Fundację Drzewo i Jutro. Wsparcie finansowe Fundacji obejmuje również pracę terapeutyczną i środowiskową z rodzicami.
Celem Programu Umacniania Rodziny jest wspieranie rodzin zagrożonych rozpadem, żyjących w trudnych warunkach, często w małych miejscowościach. Beneficjenci, zgłaszani przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zwykle borykają się z trudnościami wychowawczymi, uzależnieniami i bezrobociem. W ramach Programu mogą korzystać z pomocy psychologicznej (indywidualnej i grupowej) oraz pomocy materialnej w sytuacjach kryzysowych. Asystenci rodzin pracują również w środowisku lokalnym – współpracują z różnego rodzaju instytucjami, tworząc sieć współpracy na rzecz rodzin w trudnej sytuacji, a także spotykają się z rodzinami w ich domach, pomagając w rozwiązywaniu codziennych problemów. Obecnie w ofercie Programu znajduje się również – prowadzony przez psychologa – „Klub Rodzica”, którego głównym celem jest wzmacnianie umiejętności wychowawczych.
Kluczowym założeniem Programu jest udzielanie pomocy opartej na możliwościach i potencjale rodziny oraz jej aktywnym uczestnictwie, które sprzyja osiąganiu samodzielności. Odkrywanie i umacnianie w rodzinie zasobów wymaga czasu, ponieważ bezradność wobec problemów jest przez nie dziedziczona często od kilku pokoleń. W związku z tym utrwalenie zmiany jaka zachodzi w rodzinach wymaga dłuższego czasu pracy w Programie – zwykle od 3 do 5 lat.
W ramach pomocy kierowanej bezpośrednio do dzieci organizowane są zajęcia świetlicowe (indywidualne i grupowe). Ich celem jest budowanie kompetencji społeczno-emocjonalnych, wyrównywanie szans edukacyjnych, rozwijanie zainteresowań oraz integracja z rówieśnikami. Ponadto dzieci mogą korzystać z konsultacji z logopedą, obejmujących diagnozę i terapię logopedyczną. W trakcie ferii zimowych i wakacji organizowane są wycieczki do innych miast (wizyty w parkach wodnych, parkach linowych, spacery nad morzem itp.) oraz różnego rodzaju aktywności poza świetlicą (np. wyjścia do muzeum, nauka pływania, gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu).
W 2021 roku w ramach finansowanych przez FDJ działań Placówki Wsparcia Dziennego przeprowadzono łącznie 318 godzin zajęć dedykowanych grupie 17 podopiecznych w wieku 7-18 lat. Zajęcia miały charakter stacjonarny i zdalny (dla tych dzieci, które były objęte kwarantanną lub izolacją). Podopiecznych objęto także wsparciem psychologicznym w postaci warsztatów umiejętności społecznych oraz indywidualnych konsultacji dla dzieci i ich rodziców (łącznie odbyło się 187 godzin konsultacji psychologicznych). W ramach pomocy socjalnej i asystentury rodzin w minionym roku zrealizowano 697 godziny pracy z rodzinami. Spotkania odbywały się w domach rodzin oraz w placówce Stowarzyszenia.
W ostatniej zrealizowanej edycji finansowanie FDJ zostało poszerzone o superwizję kadry placówki oraz wyjazdy wakacyjne dzieci i młodzieży.
Fundacja Drzewo i Jutro, poza systematycznym wsparciem Programu Umacniania Rodziny, dofinansowała również w 2022 rozwój zawodowy pracowników SOS Wiosek Dziecięcych w kwocie 20 158,41 zł.
Projekt jest kontynuowany w 2023 roku.
Wspieranie rodzin w sytuacjach kryzysowych i zwiększenie szans na wychowanie dzieci w rodzinie biologicznej. Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Od kwietnia 2017 roku do grudnia 2023 roku.
W ostatniej zakończonej edycji w Programie uczestniczyło 198 osób z Koszalina i okolic. Z zajęć świetlicowych regularnie korzystało 47 dzieci.
Od stycznia do grudnia 2023 roku – 440 283 PLN
Od stycznia do grudnia 2022 roku – 332 729 PLN
Od marca do grudnia 2021 roku – 211 130 PLN
Od stycznia do grudnia 2020 roku – 276 575 PLN
Od stycznia do grudnia 2019 roku – 223 621 PLN
Od stycznia do grudnia 2018 roku – 329 440 PLN
Od kwietnia do grudnia 2017 roku – 144 029 PLN
Łącznie w latach 2017-2023 – 1 957 807 PLN
Więcej o Programach Umacniania Rodziny SOS w całej Polsce przeczytasz tutaj.